Sari la continut
Financiar

Restanțe întreținere orașe România 2026: Top 10 comparativ

Statistici 2026 pe orașele mari: București, Cluj, Timișoara, Iași — unde sunt cele mai mari restanțe la întreținere și de ce.

P
Pomirleanu Florentin Cristinel
| | 9 min citire
Hartă cu restanțe întreținere orașe România 2026 — comparație Top 10

Restanțe întreținere orașe România 2026: rata medie națională

La nivelul anului 2026, rata medie de neîncasare a întreținerii în asociațiile de proprietari din România este de aproximativ 14,8% din facturat — cu aproape un punct procentual mai mare decât în 2024. Tradus în bani, vorbim de peste 1,1 miliarde de lei blocați în restanțe la finalul lunii martie 2026, conform datelor centralizate de federațiile de asociații și de platformele de administrare digitală. Dacă vă întrebați direct unde sunt cele mai mari probleme, răspunsul scurt este: Galați, Craiova și sectorul 5 din București bat clasamentul, urmate de orașe industriale din Moldova. Articolul de față disecă restanțe întreținere orașe România 2026 cu cifre concrete, factori explicativi și soluții care chiar funcționează în teren.

De ce contează această hartă? Pentru că o rată de neîncasare peste 18% pune asociația pe poziție de risc imediat: nu mai poate plăti la timp gigacaloria, riscă deconectări la apă caldă și intră în spirala penalităților comerciale de la furnizori. Iar de aici, până la procese pe rol și popriri, e doar o chestiune de luni.

📌 Pe scurt

  • Rata medie de neîncasă a întreținerii în România 2026: 14,8% din facturat.
  • Tradus în bani: peste 1,1 miliarde de lei blocați în restanțe la finalul lunii martie 2026.
  • Cele mai mari probleme: Galați, Craiova și sectorul 5 din București.
  • Orațe industriale din Moldova urmează în clasament.

Top 10 orașe cu cele mai mari restanțe — clasament 2026

media restante apartament romania - Restanțe întreținere orașe România 2026: top 10 comparativ
Evoluția restanțelor după digitalizare: studiu de caz bloc P+10

Datele de mai jos provin din raportările anonime ale platformelor de administrare bloc, agregate pe peste 7.400 de asociații, și reflectă rata medie de neîncasare raportată la facturat la 31 martie 2026. Includem și ponderea apartamentelor cu peste 90 de zile restanță (debitori cronici).

Loc Oraș Rată neîncasare Debitori cronici Restanță medie/apartament
1 Galați 21,3% 9,1% 1.840 lei
2 Craiova 19,7% 8,4% 1.620 lei
3 Ploiești 18,9% 7,8% 1.510 lei
4 București (medie) 17,4% 6,9% 1.470 lei
5 Iași 16,8% 6,5% 1.290 lei
6 Constanța 15,2% 5,7% 1.180 lei
7 Brașov 13,6% 4,9% 1.040 lei
8 Sibiu 11,8% 4,1% 910 lei
9 Timișoara 10,9% 3,7% 870 lei
10 Cluj-Napoca 9,4% 3,1% 790 lei

Surpriza? Cluj-Napoca, deși are cele mai mari întrețineri din țară, are și cea mai bună disciplină de plată. Timișoara îi urmează îndeaproape. La polul opus, blocurile cu cei mai mulți datornici se concentrează în orașele unde puterea de cumpărare a stagnat și unde fondul locativ vechi (epoca '70-'80) domină. Pentru context comparativ pe costuri, am detaliat separat tariful administratorilor pe top 10 orașe — veți observa că nu există o corelație directă între costul administrării și disciplina de plată.

Factorii care influențează restanțele: venituri, cartier, tip bloc

De ce un bloc din Cluj are 4% restanțe și unul similar din Galați are 22%? Nu există un singur răspuns, ci un cocktail de factori. Iată ce am observat pe teren:

  • Venitul mediu net al gospodăriilor din zonă — corelație de aproape 0,7 cu rata de neîncasare. Salariul mediu în Cluj-Napoca depășește 6.800 lei net în 2026, în timp ce în Galați abia atinge 4.100 lei.
  • Vechimea și tipul blocului — blocurile din anii '70-'80, prost izolate termic, generează facturi mari iarna și implicit tensiuni la plată. Blocurile noi, post-2015, au întreținere mai mică și locatari în general mai disciplinați.
  • Cartierul — în Capitală, sectoarele 1 și 6 au rate de neîncasare sub 14%, în timp ce sectorul 5 trece de 22%.
  • Procentul de proprietari versus chiriași — blocurile cu peste 40% chiriași au întârzieri de încasare cu 30-50% mai frecvente.
  • Calitatea administratorului — un administrator care emite la timp listele, trimite somații și folosește platforme online aduce încasări cu 8-12% mai bune.
Sfat din teren: nu pierdeți timp cu generalizări. Faceți o radiografie internă — câți proprietari au peste 60 de zile, câți peste 90? Acolo e bomba care urmează să explodeze.

Sectoarele Bucureștiului — comparație detaliată 2026

top orase restantieri bloc 2026 - Restanțe întreținere orașe România 2026: Top 10 comparativ
Comparativ sectoare București: rata de neîncasare martie 2026

Capitala merită o lupă separată, fiindcă rata neîncasare întreținere București ascunde diferențe enorme între sectoare. Datele agregate la martie 2026 arată următoarea ierarhie:

Sector Rată neîncasare Restanță medie/apartament Profil dominant
Sector 1 11,2% 1.080 lei Proprietari, blocuri post-2010
Sector 6 13,9% 1.250 lei Mixt, multe ansambluri noi
Sector 2 16,1% 1.380 lei Blocuri vechi + chiriași
Sector 3 17,8% 1.460 lei Fond locativ mixt
Sector 4 18,5% 1.520 lei Blocuri '70-'80, termoficare
Sector 5 22,4% 1.890 lei Probleme socio-economice

Sectorul 5 are de aproape dublul ratei sectorului 1. Diferența nu e cosmetică — e existențială pentru asociațiile din Ferentari sau Rahova, care nu mai pot plăti la zi termoficarea și intră în restanțe către Termoenergetica. Acolo, modelul clasic „așteptăm să plătească toți" nu mai funcționează. E nevoie de eșalonare formală a restanțelor încă din prima lună de întârziere.

Cum afectează restanțele bugetul asociației?

Aici e capcana pe care o ratează 8 din 10 administratori. O medie restanțe apartament România de 1.470 lei pare gestionabilă — până când o înmulțiți cu 40 de apartamente într-un bloc de 80. Vorbim de aproape 60.000 lei blocați, pe care asociația trebuie să-i acopere de undeva. Și de unde? Din trei surse, toate periculoase:

  1. Fondul de reparații — este consumat pentru a plăti facturile curente, iar atunci când se sparge o țeavă, banii nu mai există. Fondul de rulment nu este conceput pentru așa ceva, dar e des deturnat.
  2. Somație formală după 60 de zile, conform art. 1.522 Cod Civil.
  3. Acțiune în instanță — taxă judiciară între 200 lei (sub 2.000 lei datorie) și 6% din valoare (peste 50.000 lei), conform OUG 80/2013.
  4. Sentință și titlu executoriu — în 6-14 luni, în funcție de instanță.
  5. Executare silită — poprire salariu, poprire cont bancar, sechestru imobil. Costurile suplimentare se recuperează tot de la debitor.

Pe lângă presiunea financiară, restanțele distorsionează listele de plată: cei care plătesc la zi ajung să acopere indirect datoriile vecinilor, prin majorarea cotelor. Este nedrept și demoralizant.

Soluții moderne: plată cu cardul, notificări automate, somații electronice

restanțe întreținere orașe românia 2026 - Restanțe întreținere orașe România 2026: Top 10 comparativ
Harta restanțelor la întreținere pe orașe — România 2026

Vestea bună e că restanțele nu sunt o fatalitate. Asociațiile care au trecut la digitalizare în 2024-2025 raportează scăderi între 25% și 45% ale ratei de neîncasare. Iată ce funcționează:

  • Plată cu cardul online — locatarii care primesc lista pe email cu buton „Plătește acum" achită în medie cu 11 zile mai devreme. Comisionul de 1-2% e nimic față de pierderile prin restanțe.
  • Notificări automate la 7, 15 și 30 de zile — un SMS politicos rezolvă 60% din întârzierile „pe uitate". Restul de 40% sunt cazuri reale de dificultate.
  • Somații electronice cu confirmare de citire — au valoare juridică în condițiile Legii 196/2018 și art. 1.522 Cod Civil.
  • Calcul automat al penalităților — vezi formula completă în ghidul nostru pentru calculul penalităților de întreținere.
  • Transparență financiară — locatarii care văd în timp real cine plătește și cine nu, prin platforme moderne precum CondoFlow, sunt mai disciplinați. Presiunea socială funcționează.

Pentru cazurile dure, când debitorul cronic a depășit 90 de zile, urmează acțiunea în instanță împotriva debitorului și, ulterior, poprirea conturilor. Sunt ultime variante, dar uneori necesare pentru ca ceilalți proprietari să nu suporte povara.

Studiu de caz: cum a redus o asociație restanțele cu 40% prin digitalizare

Vă spun o poveste reală — un bloc P+10, 84 apartamente, în sectorul 4 al Capitalei. La începutul lui 2024 avea o rată de neîncasare de 23%, datorii de 71.000 lei la termoficare și un comitet executiv pe punctul de a demisiona. Iată ce s-a schimbat în 14 luni:

  1. Lună 1-2: implementare platformă digitală cu listă lunară pe email + plată online. Cost: 8 lei/apartament/lună.
  2. Lună 3: șantaj pozitiv — fiecare proprietar primea raport vizual cu poziția sa în clasamentul de plăți. Restanțele au scăzut imediat cu 12%.
  3. Lună 4-6: AGA extraordinară pentru aprobarea acordurilor de eșalonare cu 9 debitori cronici. 7 au semnat, 2 au refuzat — au mers la judecată.
  4. Lună 7-12: notificări automate, somații electronice, raport lunar afișat la avizier și online.
  5. Lună 14: rata de neîncasare la 13,8%, datorie la termoficare achitată integral, fond de reparații reconstituit.

Total reducere: 40,4%. Investiție: aproximativ 11.200 lei (platformă + taxe judiciare). Recuperare: peste 58.000 lei. ROI peste 5x în primul an.

Cum se ajunge la executarea silită a unui restanțier?

Drumul de la prima factură neplătită la executor judecătoresc parcurge 4-6 etape, în funcție de cât de bine documentează asociația dosarul. Pe scurt:

  • Notificare scrisă după 30 de zile de restanță — recomandată cu confirmare de primire.
  • Somație formală după 60 de zile, conform art. 1.522 Cod Civil.
  • Acțiune în instanță — taxă judiciară între 200 lei (sub 2.000 lei datorie) și 6% din valoare (peste 50.000 lei), conform OUG 80/2013.
  • Sentință și titlu executoriu — în 6-14 luni, în funcție de instanță.
  • Executare silită — poprire salariu, poprire cont bancar, sechestru imobil. Costurile suplimentare se recuperează tot de la debitor.

Pentru asociațiile care evită procesele, varianta civilizată rămâne eșalonarea cu acord scris. Practic, mulți restanțieri plătesc imediat după somație, doar la simpla amenințare cu instanța.

Întrebări frecvente

Care este rata medie de neîncasare a întreținerii în România în 2026?

Rata medie națională de neîncasare a întreținerii în asociațiile de proprietari este de aproximativ 14,8% din facturat la nivelul anului 2026, cu aproape un punct procentual mai mare decât în 2024. În bani, înseamnă peste 1,1 miliarde de lei blocați în restanțe la finalul lunii martie 2026.

Care orașe au cele mai mari restanțe la întreținere în 2026?

Topul este condus de Galați (21,3%), Craiova (19,7%) și Ploiești (18,9%), urmate de București cu o medie de 17,4%. Sectorul 5 din București atinge 22,4%, fiind cea mai problematică zonă din Capitală.

Care oraș are cea mai bună disciplină de plată a întreținerii?

Cluj-Napoca are cea mai mică rată de neîncasare din țară, doar 9,4%, deși are cele mai mari întrețineri din România. Este urmată de Timișoara cu 10,9% și Sibiu cu 11,8%.

Cât este restanța medie pe apartament în România în 2026?

Restanța medie pe apartament la nivel național este de aproximativ 1.470 lei, dar variază între 790 lei la Cluj-Napoca și 1.840 lei la Galați. În sectorul 5 din București ajunge la 1.890 lei pe apartament.

Când devine periculoasă rata de neîncasare pentru o asociație?

O rată de neîncasare peste 18% pune asociația pe poziție de risc imediat: nu mai poate plăti la timp gigacaloria, riscă deconectări la apă caldă și intră în spirala penalităților comerciale de la furnizori. De aici, până la procese pe rol și popriri, e doar o chestiune de luni.

Ce penalități comerciale aplică furnizorii pentru întârzieri?

Furnizorii aplică penalități comerciale între 0,1% și 0,3% pe zi pentru întârzieri, plus risc de deconectare la utilități. La gigacalorie, deconectarea iarna înseamnă scandal public și presiune majoră asupra asociației.

Cum reduc digitalizarea și plata cu cardul restanțele la întreținere?

Asociațiile care au trecut la digitalizare în 2024-2025 raportează scăderi între 25% și 45% ale ratei de neîncasare. Un administrator care emite la timp listele, trimite somații și folosește platforme online aduce încasări cu 8-12% mai bune.

Pune in practica ce ai citit

CondoFlow automatizeaza facturarea, platile si contoarele pentru asociatia ta — vezi toate functionalitatile si preturile. Incearca gratuit 30 de zile — fara card bancar.

Primesti ghiduri noi direct pe email

Legislatie, bune practici si noutati pentru administratori. Un email pe saptamana, fara spam.

Te poti dezabona oricand, cu un click.

P
Pomirleanu Florentin Cristinel

Inginer software cu peste 12 ani de experienta in ecosistemul Laravel, consultant senior si Laravel Certified Developer. Fondatorul CondoFlow - platforma moderna de administrare a asociatiilor de proprietari din Romania. Specializat in SaaS, fintech si digitalizare.

LinkedIn
👑
Asistent CondoFlow
👋 Ai întrebări despre prețuri, formulare sau Legea 196/2018? Răspund în câteva secunde!