Declarația 112 asociație proprietari 2026: salarii și CASS
Ce contribuții declari la administrator, casier, cenzor și femeia de serviciu, ce termen ai și ce amendă riști dacă uiți depunerea lunară.
Dacă administrezi un bloc și ai măcar o persoană angajată cu carte de muncă — administrator, casier, femeie de serviciu sau om bun la toate — atunci declarația 112 asociație proprietari e raportarea care îți mănâncă cel mai mult timp în fiecare lună. În 2026, regulile rămân stricte: depunere lunară până pe 25, contribuții care însumate trec de 47% din brut și amenzi care pornesc de la 1.000 de lei dacă uiți o lună. Hai să vedem exact cine, cum și cât declară — cu cifre reale și exemple concrete.
📌 Pe scurt
- ✓D112 e obligatorie pentru orice asociație cu cel puțin un CIM activ (administrator, casier, femeie de serviciu, îngrijitor, liftier).
- ✓Termen lunar: 25 a lunii următoare — atât pentru depunere, cât și pentru plata contribuțiilor.
- ✓Cost total angajator ≈ 47% peste brut: CAS 25% + CASS 10% + impozit 10% (reținute) + CAM 2,25% (angajator).
- ✓Amenzi 1.000–5.000 lei + majorări 0,02%/zi + penalități după 60 zile pentru nedepunere sau întârziere.
Declarația 112 nu e opțională. E obligația ta legală ca angajator, indiferent dacă ai un singur om pe CIM cu 4 ore sau o echipă de cinci persoane cu normă întreagă. Iar ANAF nu glumește: sistemul informatic știe că ai depus D101 la înființare și așteaptă fișierul lunar pe SPV.
Cine completează D112 la asociația de proprietari în 2026
Răspunsul scurt: orice asociație care are cel puțin un contract individual de muncă (CIM) activ. Dacă ai administratorul angajat cu CIM 4 ore/zi, ai obligația de a depune D112 lunar. Punct. Nu contează că salariul lui e de 800 de lei sau de 4.500 — declarația merge la ANAF.
Cele mai frecvente situații în care apar CIM-uri la o asociație de proprietari:
- Administrator angajat cu normă parțială (cel mai des 2-4 ore/zi)
- Casier — atunci când e separat de administrator, de obicei 2 ore/zi
- Femeie de serviciu pentru curățenia scărilor (2-3 ore/zi)
- Îngrijitor / om de serviciu pentru întreținere generală
- Liftier — la blocurile mari care încă au această poziție
Atenție:
Nu toți colaboratorii intră pe D112. Cenzorul plătit cu convenție civilă, administratorul PFA sau firma de administrare externalizată au alt regim fiscal. Pentru detalii despre diferența între PFA și CIM la administratorul de bloc, am scris un ghid separat.
Sfat practic: dacă ai trecut peste 12 luni de zero activitate (toți colaboratorii sunt PFA), poți depune D112 zero — nu e o opțiune să nu depui deloc, ci să raportezi „fără sume datorate".
Diferența între CIM, convenție civilă și PFA — impact pe D112
Aici e zona unde mulți președinți de asociație fac confuzii care îi costă scump. Să o luăm pe rând.
Contractul individual de muncă (CIM) — generează obligație D112 lunară. Toate contribuțiile (CAS, CASS, impozit, CAM) se calculează, se rețin și se virează de către asociație ca angajator.
Convenția civilă — practic dispărută din peisaj după modificările din ultimii ani. Mai poate fi folosită doar în situații foarte limitate (activitate ocazională, fără caracter de continuitate). Dacă o folosești, atenție: sumele plătite intră tot pe D112, dar la categorii speciale.
PFA / II (persoană fizică autorizată) — colaboratorul își gestionează singur fiscalitatea. Asociația nu reține nimic, doar plătește factura și o raportează la final de an pe declarația 205 ca venit informativ.
Pentru cenzor regula e identică: dacă e angajat cu CIM intră pe D112, dacă e PFA nu. Detaliile sunt în articolul nostru despre impozitarea cenzorului în 2026.
Contribuții 2026 — CAS 25%, CASS 10%, impozit 10%, CAM 2,25%
Anul 2026 nu aduce schimbări dramatice față de 2025 la nivel de procente, dar baza de calcul (salariul minim brut) crește. Iată tabloul complet al contribuțiilor pe care trebuie să le calculezi pentru fiecare angajat:
| Contribuție | Procent | Cine plătește | Baza |
|---|---|---|---|
| CAS (pensie) | 25% | Angajat (reținută) | Salariul brut |
| CASS (sănătate) | 10% | Angajat (reținută) | Salariul brut |
| Impozit pe venit | 10% | Angajat (reținut) | Brut - CAS - CASS - deducere |
| CAM (contribuție asiguratorie muncă) | 2,25% | Angajator (asociația) | Salariul brut |
Precizare legală — baza minimă pentru part-time:
Atenție la CASS administrator asociație: chiar dacă persoana lucrează doar 2 ore pe zi și brutul e mic, baza minimă pentru CAS și CASS este salariul minim brut pe economie raportat la timpul efectiv lucrat. ANAF a clarificat de mai multe ori — pentru part-time real, baza nu se raportează la salariul minim integral, ci proporțional. Dar atenție la formularea contractului: unele inspectorate pot interpreta diferit.
Pentru salariul minim brut 2026, valoarea oficială publicată de Guvern este de 4.050 de lei pentru norma de 8 ore. Recomandăm verificarea pe site-ul oficial al ANAF înainte de fiecare actualizare salarială, pentru că procedurile de aplicare se pot schimba.
Calcul cu exemplu concret — administrator pe salariul minim 2026
Să luăm un caz tipic: administrator angajat cu CIM 4 ore/zi (jumătate de normă), salariu brut 2.025 lei (jumătate din minimul brut de 4.050 lei). Cum arată calculul lunar?
| Element | Calcul | Sumă (lei) |
|---|---|---|
| Salariu brut | — | 2.025 |
| CAS 25% | 2.025 × 25% | 506 |
| CASS 10% | 2.025 × 10% | 203 |
| Bază impozit (după deducere personală) | 2.025 - 506 - 203 - deducere | ~1.116 |
| Impozit 10% | 1.116 × 10% | ~112 |
| Salariu net | — | ~1.204 |
| CAM 2,25% (asociația plătește) | 2.025 × 2,25% | 46 |
| Cost total angajator | — | 2.071 |
Deci pentru un administrator cu net de aproximativ 1.200 de lei, asociația scoate din buget peste 2.000 lei lunar. Diferența — peste 800 de lei — pleacă la stat sub formă de contribuții. Mulți președinți rămân uimiți când văd aceste cifre prima dată, mai ales la blocurile mici unde fondul de salarii reprezintă 30-40% din cheltuielile lunare.
Pentru un calcul mai exact al impactului fondului de salarii asupra întreținerii, consultă planul de conturi pentru asociația de proprietari — vei vedea exact unde se înregistrează fiecare contribuție.
Termen depunere — 25 a lunii următoare, ce amendă riști
Termenul este 25 a lunii următoare celei pentru care raportezi. Adică pentru salariile aferente lunii ianuarie 2026, depui D112 până la 25 februarie 2026. Dacă 25 cade într-o sâmbătă sau duminică, se prorogă în prima zi lucrătoare.
Atenție: termenul este atât pentru depunere cât și pentru plata contribuțiilor. Dacă depui declarația dar nu plătești, începe acumularea de majorări de întârziere (0,02% pe zi pentru obligații restante).
Sancțiuni concrete pentru amenda nedepunere D112 asociație:
- 1.000 - 5.000 lei — amendă pentru nedepunerea în termen sau depunerea cu erori grave
- 500 - 1.000 lei — pentru întârziere mai mică de 30 de zile
- Majorări de întârziere — 0,02% pe zi din suma neachitată
- Penalități — 0,01% pe zi suplimentar dacă întârzierea trece de 60 de zile
Referință legală:
Cifrele exacte și actualizate sunt în Codul de procedură fiscală — Legea 207/2015. Recomandăm verificarea ori de câte ori ANAF anunță modificări.
Cum se completează D112 — software ANAF, semnătură electronică, SPV
Procedura tehnică pentru cum se completează D112 administrator imobil nu e complicată, dar cere câteva instrumente obligatorii:
- Software DUKIntegrator — descărcat gratuit de pe site-ul ANAF. Aici introduci datele angajaților și obții fișierul XML.
- Semnătură electronică calificată — pe numele asociației sau al persoanei împuternicite. Costă în jur de 200-400 lei pe an, valabilă 1-3 ani.
- Cont SPV (Spațiul Privat Virtual) al asociației — activat pe baza CUI-ului asociației.
- Aplicația Acrobat Reader sau alta cu suport semnătură PDF pentru semnarea declarației.
Pașii efectivi:
- Deschizi DUKIntegrator, alegi „D112 - declarație unică privind obligațiile de plată"
- Completezi datele angajaților (CNP, salariu brut, ore lucrate, tichete dacă există)
- Generezi fișierul PDF + XML
- Semnezi cu certificatul digital
- Încarci pe SPV — asociația trebuie să aibă cont activ și împuternicire dacă cineva extern depune
- Salvezi recipisa cu numărul de înregistrare
Multe asociații aleg să externalizeze partea aceasta către un contabil sau o firmă specializată — costul mediu este de 50-150 lei/lună pentru depunerea D112 + alte raportări. Dacă folosești o platformă digitală precum CondoFlow, modulul de contabilitate generează automat baza de calcul lunară pentru D112 și exportă fișier compatibil DUKIntegrator, eliminând introducerea manuală.
Erori frecvente la D112 — cum le eviți
După mii de declarații analizate de inspectorii ANAF, top-ul greșelilor de pe D112 la asociațiile de proprietari arată cam așa:
- Cod CAEN greșit — asociațiile folosesc 9499 (alte activități asociative n.c.a.), nu codul administratorului persoană fizică
- Lipsa datelor de încadrare — data începerii / încetării contractului trebuie completată corect, mai ales la part-time
- Valori negative neexplicate — apar când faci regularizări fără să adaugi anexele justificative
- CAS / CASS calculate la altă bază decât minimul — capcana clasică a part-time-ului
- Confuzie între tichete de masă și salariu — tichetele au tratament fiscal special
- Nu se actualizează salariul minim — multe asociații mențin baza veche și acumulează diferențe
- Lipsa indicatorilor pentru concedii medicale — atunci când angajatul intră în CM, declarația trebuie ajustată
Recomandare: fă-ți o checklist proprie cu 5-6 puncte pe care le verifici înainte să apeși „semnează". O singură eroare poate aduce 1.000 lei amendă și ore întregi de corespondență cu ANAF.
Ce faci dacă ai uitat o lună — D112 rectificativă
Se mai întâmplă — administrator nou, schimbare de cenzor, vacanță prelungită. Dacă ai uitat să depui D112 pentru o lună, nu intra în panică, dar acționează rapid.
Procedura corectă:
- Depui D112 cât mai curând posibil, marcată cu data corectă a perioadei de raportare
- Plătești imediat contribuțiile — pentru a opri majorările de întârziere
- Calculezi accesoriile (majorări 0,02%/zi + penalități după 60 zile) și le achiți separat
- Dacă ai erori în declarațiile vechi, depui o D112 rectificativă marcată ca „rectificare"
- Răspunzi la solicitările ANAF dacă vine inspectorul cu „somația de plată"
Dacă te-ai trezit cu cont blocat din cauza neplății, vezi ghidul nostru despre cum se deblochează poprirea pe contul asociației.
D112 vs D100, D205, D394 — fluxul fiscal complet
D112 nu e singura declarație pe care o depune asociația ta. Iată tabloul complet al raportărilor fiscale lunare/anuale:
| Declarație | Frecvență | Conținut | Termen |
|---|---|---|---|
| D112 | Lunar | Salarii + contribuții angajați CIM | 25 luna următoare |
| D100 | Lunar / trimestrial | Obligații de plată la buget (impozite reținute) | 25 luna/trimestru următor |
| D205 | Anual | Venituri plătite colaboratorilor (PFA, cenzor) | Ultima zi din februarie |
| D394 | Lunar / trimestrial | Livrări/achiziții (numai dacă e plătitoare TVA) | 30 luna următoare |
| D406 (SAF-T) | Lunar | Date contabile detaliate | În funcție de pragul AP |
Pentru detalii specifice fiecărei declarații, vezi articolele despre D394 la asociațiile de proprietari și SAF-T D406 pentru AP.
Dacă administrezi mai multe asociații, în mod normal ai depuneri D112 în fiecare lună pentru fiecare AP separat — nu se cumulează. Fiecare CUI are obligații independente.
Întrebări frecvente
Cenzorul intră pe D112 dacă e PFA?+
Nu. Dacă cenzorul lucrează ca PFA și emite factură către asociație, plata lui nu se înregistrează pe D112. Asociația raportează venitul plătit doar pe declarația 205 până la finalul lunii februarie a anului următor. Cenzorul își gestionează propriile contribuții (CASS, eventual CAS) prin declarația unică.
Trebuie D112 dacă administratorul este firmă externalizată?+
Nu. Dacă ai contract cu o firmă (SRL) de administrare imobile, factura emisă de aceasta nu generează obligație D112 pentru asociație. Firma respectivă își declară propriii angajați. Singura obligație rămâne plata facturii și înregistrarea contabilă corectă.
Cât costă o amendă pentru nedepunere D112 în 2026?+
Amenda variază între 1.000 și 5.000 de lei pentru asociațiile de proprietari, în funcție de gravitate. La aceasta se adaugă majorările de întârziere de 0,02% pe zi din contribuțiile neachitate, plus penalități suplimentare după 60 de zile. În practică, o singură lună uitată poate ajunge la 1.500-2.500 lei cost total.
Pot depune D112 zero dacă nu am angajați în luna respectivă?+
Da, dar atenție la situație. Dacă ai depus D101 la înființare cu angajați activi, sistemul ANAF așteaptă declarații lunare. Dacă într-o lună nu ai activitate (toți sunt în concediu fără plată sau ai încheiat toate contractele), depui D112 cu valori zero. Dacă ai încheiat definitiv toate CIM-urile, trebuie să anunți ANAF prin formular separat (D700) că nu mai ai obligații salariale.
Ce se întâmplă dacă greșesc salariul brut într-o lună deja depusă?
Depui o D112 rectificativă pentru luna respectivă, marcată corespunzător. Recalculezi diferența de contribuții (în plus sau în minus) și o regularizezi. Dacă era în minus și ai plătit mai mult, suma rămâne în contul tău fiscal și se compensează automat cu obligațiile viitoare. Dacă era în plus, plătești diferența cu majorări de întârziere de la data scadentă inițială.
Modele utile pentru acest subiect
Pune in practica ce ai citit
CondoFlow automatizeaza facturarea, platile si contoarele pentru asociatia ta — vezi toate functionalitatile si preturile. Incearca gratuit 30 de zile — fara card bancar.
Primesti ghiduri noi direct pe email
Legislatie, bune practici si noutati pentru administratori. Un email pe saptamana, fara spam.
Te poti dezabona oricand, cu un click.
Inginer software cu peste 12 ani de experienta in ecosistemul Laravel, consultant senior si Laravel Certified Developer. Fondatorul CondoFlow - platforma moderna de administrare a asociatiilor de proprietari din Romania. Specializat in SaaS, fintech si digitalizare.
LinkedIn