Preț gigacalorie 2026: tarif termoficare orașe comparativ
Comparativ tarife Gcal 2026 în București, Cluj, Timișoara, Iași și Constanța — cum afectează factura de încălzire pe apartament
Întrebarea care domină listele de întreținere în iarna aceasta este simplă: care este prețul gigacaloriei în 2026 și de ce diferă atât de mult de la un oraș la altul? Pe scurt, în sezonul rece 2025-2026 un bucureștean plătește 366,94 lei/Gcal cu TVA inclus, un constănțean 400 lei, un brașovean 333,2 lei, iar un orădean 498 lei — toate aceste tarife fiind, de facto, doar o fracțiune din costul real de producție, care depășește 1.000 lei/Gcal în multe orașe. Diferența? E acoperită din bugetele primăriilor, prin subvenții care se restrâng vizibil pe măsură ce expiră schemele de plafonare. Pentru asociațiile de proprietari, înțelegerea acestor tarife nu este un lux teoretic: ele dictează cuantumul facturii lunare pe scară și, implicit, mărimea cotizațiilor.
📌 Pe scurt
- ✓Prețul gigacaloriei facturat populației variază de la 333,2 lei/Gcal în Brașov la 498 lei/Gcal în Oradea.
- ✓Costul real de producție depășește 1.000 lei/Gcal, diferența fiind acoperită prin subvenții locale.
- ✓Tariful include TVA de 19% și costurile de producție, transport și distribuție.
- ✓Subvențiile locale se restrâng pe măsură ce expiră schemele de plafonare.
Ce este gigacaloria și cum se calculează prețul în 2026
Gigacaloria (Gcal) este unitatea-standard prin care se măsoară energia termică livrată de sistemul centralizat de termoficare. Definiția tehnică: este cantitatea de energie necesară pentru a încălzi 1.000 de litri de apă cu 1°C — sau, mai exact, un miliard de calorii. Practic, ea acoperă atât încălzirea apartamentului (caloriferele), cât și apa caldă menajeră.
Prețul unei Gcal nu pică din cer. El se compune din mai multe straturi:
- Costul de producție la centrala de cogenerare (CET) — gaz natural, biomasă sau cărbune, plus certificate CO2;
- Costul transportului prin rețeaua magistrală de termoficare — aici intră pierderile pe conducte;
- Costul distribuției către scările de bloc, prin punctele termice;
- TVA-ul de 19%, aplicat peste tariful net;
- Subvenția locală, care se scade din tariful real pentru populație.
Furnizorul de la cap de coadă (de exemplu ELCEN pentru București) propune un preț de producție la ANRE, pe baza metodologiei de cogenerare. ANRE aprobă acest tarif. Apoi distribuitorul local (Termoenergetica, Colterm, RADP, Veolia, Termoficare etc.) adaugă propriile costuri operaționale, iar consiliul local stabilește ce parte rămâne în factura cetățeanului.
Cine reglementează tariful gigacaloriei: ANRE, ANRSC și primării

Aici lucrurile se complică pentru un proprietar care vrea pur și simplu să înțeleagă cine are mâna pe robinetul prețului. Avem trei autorități:
- ANRE — Autoritatea Națională de Reglementare în Energie. Aprobă prețul de producere a energiei termice în cogenerare (cel propus de CET-uri precum ELCEN). Reglementează producătorii.
- ANRSC — Autoritatea Națională de Reglementare pentru Serviciile Comunitare. Aprobă tarifele pentru transport și distribuție în sistemele de termoficare locale.
- Consiliul local al fiecărei primării — decide tariful final facturat populației, după aplicarea subvenției locale, prin hotărâre de consiliu (HCL).
Important: tariful pe care îl vede asociația de proprietari pe factură nu este același cu costul real de producție. Diferența este absorbită din bugetul primăriei, motiv pentru care prețul Gcal e, în esență, o decizie politică locală.
Atenție
Subvențiile locale sunt vulnerabile la expirare schemele de plafonare, iar majorările pot afecta direct facturile.
Pentru contextul anului 2026, perioada post-plafonare a prețului la gaz (1 aprilie 2026) va presa puternic pe costul de producție. Asociațiile de proprietari trebuie să urmărească atent impactul expirării plafonării energiei la nivel de bloc, pentru că efectul se va simți direct în facturile lunare.
Tabel comparativ tarif gigacalorie 2026 pe orașe
Iată cum arată tariful termoficare 2026 în cele mai mari sisteme centralizate din România. Cifrele de mai jos reflectă prețul facturat populației, conform datelor publicate de operatorii locali și verificate prin surse de presă oficiale:
| Oraș | Operator | Tarif populație (lei/Gcal cu TVA) | Cost real producție (estimativ) | Subvenție locală |
|---|---|---|---|---|
| București | Termoenergetica / CMTEB | 366,94 lei | ~1.000 lei | ~670 lei/Gcal |
| Constanța | RADET reorganizat | 400 lei | >1.000 lei | peste 600 lei/Gcal |
| Oradea | Termoficare Oradea | 498 lei | 638 lei | ~140 lei/Gcal |
| Ploiești | Termo Ploiești | 416,5 lei (350 fără TVA) | >1.000 lei | integrală peste tarif |
| Brașov | Tetkron / CET Brașov | 333,2 lei | >1.000 lei | peste 600 lei/Gcal |
Pentru detalii direct de la sursă, consultați grila tarifară Termoenergetica București. În cazul Timișoarei, locuitorii se numără printre cei mai afectați de costurile ridicate ale iernii 2025-2026, conform analizei publicate de Playtech, iar tarifele Colterm rămân, an de an, sensibile la negocierea cu consiliul local.
De ce diferă prețul Gcal de la un oraș la altul

Întrebarea pe care o aud des de la președinții de asociație: cum poate Brașovul să factureze 333 lei/Gcal, iar Oradea aproape 500? Răspunsul stă în patru factori cumulativi:
- Sursa combustibilului. Orașele care încă produc energie termică din gaz natural sunt expuse la prețul liberalizat al gazului. Cele care au investit în biomasă sau cogenerare modernă au costuri mai stabile.
- Vechimea rețelei de transport. Pierderile pe conducte sunt enorme în orașele cu rețea veche, neînlocuită din anii '80. Bucureștiul, paradoxal, plătește pierderi mari pe conducta primară, compensate parțial prin scara mare a producției.
- Subvenția locală. Aici se face diferența reală. Bugetul Primăriei Capitalei alocă sute de milioane de lei anual pentru a ține tariful sub 370 lei. Oradea subvenționează modest, motiv pentru care prețul facturat e mai apropiat de cel real.
- Eficiența operatorului. Companii ca Termoenergetica au reorganizări recente, cu impact asupra costurilor administrative. RADET-ul vechi al Constanței a fost desființat și înlocuit, iar tranziția vine cu costuri.
Subvenția primăriei pentru gigacalorie: cine beneficiază
Trebuie făcută o distincție clară între două tipuri de ajutor:
1. Subvenția generalizată pe Gcal — se aplică automat pentru toți locuitorii din rețeaua centralizată a unui oraș, indiferent de venituri. Este diferența dintre costul real (>1.000 lei) și tariful facturat (300-500 lei). Practic, fiecare bucureștean care se încălzește prin termoficare primește, fără să știe, o subvenție de aproximativ 670 lei pentru fiecare gigacalorie consumată. La București, tariful pentru populație nu va fi majorat în acest sezon de încălzire, conform declarațiilor publice ale primarului interimar.
2. Ajutorul de încălzire pentru venituri reduse — se acordă pe baza Legii 226/2021, prin cerere depusă la primărie. Pentru detalii practice despre cine se califică și cum se depune dosarul, urmăriți ghidul nostru pe subvenția de încălzire 2026-2027. Acesta se cumulează peste subvenția generalizată.
Sfat practic: Asociația poate sprijini activ pensionarii și familiile cu venituri mici prin afișarea termenelor de depunere a cererilor și a documentelor necesare la avizier — o muncă mică, cu impact mare pe restanțe.
Cât plătește un apartament de bloc pe lună iarna în 2026

Aici intrăm în partea practică. Un apartament de 2 camere, 50-60 mp, izolat parțial, cu o iarnă obișnuită, consumă în jur de 1 Gcal pe lună în lunile decembrie-ianuarie-februarie. Pe baza acestui consum și a tarifelor confirmate, putem face un calcul comparativ:
| Oraș | Tarif Gcal cu TVA | Consum lunar tipic (60 mp) | Factură lunară estimată |
|---|---|---|---|
| Brașov | 333,2 lei | 1 Gcal | ~333 lei |
| București | 366,94 lei | 1 Gcal | ~367 lei |
| Constanța | 400 lei | 1 Gcal | ~400 lei |
| Ploiești | 416,5 lei | 1 Gcal | ~417 lei |
| Oradea | 498 lei | 1 Gcal | ~498 lei |
Ce reduce factura? În primul rând, izolația. O reabilitare termică completă a blocului poate tăia consumul cu 30-50%. Apoi, gestiunea calirferelor: robinetele termostatice permit reglajul fin pe cameră, iar un audit energetic obligatoriu pentru bloc arată exact unde se pierd Cele mai multe Gcal.
Cum apare gigacaloria pe lista de întreținere a blocului
Aici se complică viața administratorului. Factura de termoficare primită de asociație are două componente mari care trebuie defalcate diferit pe apartamente:
- Apa caldă menajeră (ACM) — se calculează pe baza consumului real măsurat de apometrele de apartament. Pentru formula corectă și exemple practice, recomand parcurgerea ghidului dedicat defalcării apei calde și reci pe bloc.
- Încălzirea (radiatoare + pierderi comune) — se repartizează în două subcategorii: consumul individual (citit din repartitoarele montate pe radiatoare) și cota comună (pierderi pe coloane, casa scării, subsol, conducte neizolate), care se distribuie pe cota indiviză.
Lista de întreținere trebuie să arate clar tariful Gcal aplicat, numărul de Gcal facturate blocului, repartizarea pe apartamente și valoarea totală. Dacă cineva contestă consumul, primul pas este verificarea repartitoarelor — un repartitor defect poate fi contestat și recalculat conform metodologiei.
Precizare legală
(2) Facturarea individuală este permisă numai dacă determinarea consumului se realizează prin intermediul contoarelor supuse controlului metrologic legal, prevăzute la branşamentele condominiului în situaţia prevăzută la art. 95 lit. a) ori la branşamentele proprietăţii individuale în situaţia prevăzută la art. 95 lit. b).
Cum contestă administratorul facturile cu consum eronat
Se întâmplă des: factura blocului vine cu un consum aberant, de două-trei ori mai mare ca luna anterioară, fără ca temperatura exterioară să justifice salt-ul. Ce face administratorul?
- Verifică contorul de termoficare al blocului — el este la limita de proprietate, în punctul termic sau la subsol. Citirea trebuie să corespundă consumului facturat.
- Cere de la operator jurnalul de citiri și raportul de verificare metrologică a contorului. Contoarele au verificare metrologică obligatorie la 5 ani.
- Compară consumul cu lunile similare ale anului anterior. O creștere de peste 30% fără explicație meteo este semnal de alarmă.
- Solicită în scris recitirea contorului în prezența unui reprezentant al asociației.
- Dacă apare diferență, întocmește o sesizare oficială către operator și, în paralel, către ANRE sau primărie.
O bună practică e ca președintele să facă mensual o citire de control, pe care să o comunice și pe avizier. Platformele moderne de administrare, cum este CondoFlow, automatizează arhivarea citirilor și semnalează diferențele neobișnuite, eliminând discuțiile subiective la AGA.
Alternative la termoficarea centralizată: când merită debranșarea
Fiecare iarnă aduce întrebarea: nu e mai bine să mă debranșez și să-mi pun centrală individuală? Răspunsul depinde de cifre, nu de impulsuri.
| Soluție | Cost instalare apartament | Cost lunar mediu iarna (60 mp) | Observații |
|---|---|---|---|
| Termoficare centralizată (București) | 0 lei | ~367 lei | Subvenționat. Fără investiție. |
| Centrală individuală pe gaz | 8.000-15.000 lei | 250-450 lei | Depinde de prețul gazului post-aprilie 2026. |
| Pompă de căldură aer-aer | 15.000-25.000 lei | 200-350 lei | Eficiență scăzută la temperaturi sub -10°C. |
Atenție: debranșarea de la termoficare nu se face cu un email. Este nevoie de aviz de la operator, recalcul al cotelor de pierdere comună, modificare în registrul de cadastru și, uneori, decizie AGA. Apoi, blocul rămâne cu coloane comune care continuă să piardă căldură — apartamentul debranșat plătește în continuare cota de pierderi pe părți comune. În plus, după 1 aprilie 2026, prețul gazului natural pentru consumatori casnici intră într-o nouă eră post-plafonare, iar economia teoretică a centralei individuale devine mai puțin sigură.
Precizare legală
(4) Pentru serviciul public de alimentare cu energie termică, contractele individuale de furnizare între furnizor şi proprietari pot fi încheiate numai dacă sunt îndeplinite cumulativ următoarele condiţii: a) există branşamente proprii individuale de alimentare cu energie termică realizate între reţeaua publică şi reţeaua interioară a fiecărei proprietăţi individuale, dotate cu aparate de măsură legale pentru determinarea consumurilor la nivel de proprietate individuală; b) toţi proprietarii din condominiu încheie contracte individuale de facturare; c) soluţia tehnică de realizare a branşamentelor proprii de alimentare cu energie termică şi tipul de contoare achiziţionate/montate de către proprietar au fost avizate de către furnizor; d) citirea contoarelor individuale şi defalcarea consumurilor individuale şi comune din condominiu se realizează de către o societate specializată, avizată de autoritatea de reglementare competentă, cheltuielile cu citirea contoarelor fiind suportate de către asociaţia de proprietari.
Ce se schimbă în 2026 după expirarea plafonării
Schema de plafonare a prețului la gaz expiră la 1 aprilie 2026, iar acest moment va presa direct pe costul de producție al energiei termice. Pentru orașele care încă funcționează preponderent pe gaz natural, presiunea se va simți rapid. Primăriile vor avea două opțiuni: să crească subvenția (cu impact bugetar major) sau să transmită majorarea în factură (cu impact electoral).
În acest context, AGA de toamnă a asociațiilor trebuie să ia decizii anticipative: actualizarea fondului de rulment pentru a putea achita facturi mai mari fără întârzieri, eventuala renegociere a planurilor de eșalonare cu furnizorii și planificarea unei aerisiri corecte a caloriferelor înainte de pornirea sezonului. La nivel de comunicare, asociația ar trebui să publice pe avizier tariful Gcal aplicat și sursa oficială (HCL), pentru a evita acuzațiile de speculă din partea proprietarilor mai sceptici.
Modele utile pentru acest subiect
Întrebări frecvente
Cât costă o gigacalorie în 2026?
Câte Gcal consumă un apartament pe lună?
Care oraș are cea mai ieftină gigacalorie?
Cine aprobă tariful gigacaloriei?
Cum verific dacă factura de Gcal a blocului e corectă?
Surse
Pune in practica ce ai citit
CondoFlow automatizeaza facturarea, platile si contoarele pentru asociatia ta — vezi toate functionalitatile si preturile. Incearca gratuit 30 de zile — fara card bancar.
Primesti ghiduri noi direct pe email
Legislatie, bune practici si noutati pentru administratori. Un email pe saptamana, fara spam.
Te poti dezabona oricand, cu un click.
Inginer software cu peste 12 ani de experienta in ecosistemul Laravel, consultant senior si Laravel Certified Developer. Fondatorul CondoFlow - platforma moderna de administrare a asociatiilor de proprietari din Romania. Specializat in SaaS, fintech si digitalizare.
LinkedIn