Cât cresc facturile blocului în 2027: energie +12-14%
Gazele rămân plafonate la 0,31 lei/kWh doar până la 31 martie 2027, iar cotațiile la curent pentru anul viitor sunt deja cu 12-14% peste 2026. Trei scenarii de buget pe un bloc de 40 de apartamente.
Dacă sunteți administrator sau președinte de asociație, aveți în față cam șase săptămâni în care se decide liniștea financiară a blocului pe tot anul viitor. Bugetul pe 2027 se aprobă în adunarea generală de toamnă, pe baza unor prețuri care, pentru o parte din an, nici nu există încă. Plafonul la gaze ține până la 31 martie 2027. Cotațiile pentru energia electrică livrată în 2027 sunt deja cu 12-14% peste nivelul la care s-a tranzacționat 2026. Iar salariul minim de la 1 ianuarie 2027 nu e încă stabilit.
Vestea bună: nu aveți nevoie de certitudini ca să faceți un buget solid. Aveți nevoie de scenarii, de un prag de alarmă și de o cotizație calibrată astfel încât să nu fiți nevoiți să convocați o nouă adunare în februarie, cu proprietarii deja nervoși pe lista de plată.
📌 Pe scurt
- ✓Prețul final la gaze pentru clienții casnici este plafonat la 0,31 lei/kWh în perioada 1 aprilie 2026 - 31 martie 2027; după această dată urmează tranziția spre piața liberalizată.
- ✓Cotațiile pentru energie electrică livrată în 2027 indică +12-14% față de 2026 (care s-a tranzacționat la 560-570 lei/MWh), deși estimarea oficială pe facturi vorbește de minimum ~5%.
- ✓Pe un bloc-tip de 40 de apartamente, diferența între scenariul optimist și cel pesimist este de aproximativ 20.000 lei/an, adică 43 lei/apartament/lună.
- ✓Soluția practică: buget pe scenariul realist, cotizație cu marjă de 5-8% și un tabel de monitorizare lunară a abaterilor, nu recalculări în ianuarie.
De ce proiecția se face acum, în octombrie, și nu în ianuarie
Logica e simplă și cam nemiloasă: calendarul administrativ al asociației merge invers față de calendarul pieței de energie. Adunarea generală de toamnă aprobă bugetul pe anul următor, deci în octombrie-noiembrie. Furnizorii, în schimb, își fixează ofertele pentru 2027 tocmai în aceste luni, iar cea mai mare modificare de preț din 2027 se produce în trimestrul II, odată cu expirarea plafonului la gaze. Practic, votați un buget în octombrie 2026 pentru costuri care se schimbă în aprilie 2027.
Am văzut de prea multe ori varianta comodă: se ia bugetul de anul trecut, se adaugă 5% la toate liniile și se votează din trei minute. Ce se întâmplă apoi? În martie-aprilie apar facturi mai mari, fondul de rulment se golește, administratorul începe să întârzie plățile către furnizori, iar în iunie comitetul executiv convoacă o adunare de urgență ca să mărească cotizația. Toate astea cu un cost de credibilitate enorm, pentru că proprietarii percep corect situația: cineva nu a făcut calculul la timp.
Convocarea în sine are reguli pe care nu le puteți scurta. Conform art. 47 din Legea 196/2018, adunarea generală se convoacă cu cel puțin 10 zile înainte, prin afișare la avizier însoțită de tabel nominal semnat de proprietari sau prin scrisoare recomandată. Iar hotărârile sunt valabile numai cu prezența personală a proprietarilor ori cu împuternicire scrisă și semnată, potrivit art. 48. O adunare ținută exclusiv online nu produce hotărâri opozabile, iar votul electronic are valoare strict consultativă — util pentru a testa opinia, inutil pentru a aproba un buget. Dacă aveți de gând să discutați scenarii, pregătiți convocatorul și anexați proiectul de buget, ca oamenii să vină cu întrebările pregătite.
Ce se știe deja și ce rămâne incert pentru 2027

Hai să separăm clar faptele de speculații, pentru că jumătate din panica din grupurile de administratori vine din amestecul celor două. Iată imaginea reală, la începutul lui octombrie 2026.
Gazele. Prin actul normativ publicat în Monitorul Oficial, prețul final facturat clienților casnici nu depășește 0,31 lei/kWh în perioada 1 aprilie 2026 - 31 martie 2027. Componentele anunțate de Ministerul Energiei: preț maxim al producătorului 110 lei/MWh, transport reglementat 15 lei, distribuție maximum 69 lei/MWh, marja furnizorului maximum 15 lei. După 31 martie 2027, Guvernul anunță tranziția spre liberalizare, cu argumentul că producția internă crește semnificativ în 2027.
Energia electrică. Energia pentru 2026 s-a tranzacționat în jur de 560-570 lei/MWh, iar cotațiile pentru livrare în 2027 arată cu 12-14% mai mult, adică aproximativ 627-650 lei/MWh. Ofertele producătorilor de stat confirmă trendul: ELCEN a ieșit cu 870-890 lei/MWh pentru livrare noiembrie 2026 - martie 2027, iar CE Oltenia cu 725 lei/MWh pentru tot anul 2027. Secretarul general din Ministerul Energiei, Sorin Elisei, estimează însă o creștere de minimum 5% pe facturi, nu de 14%, mizând pe intrarea în producție a noilor capacități.
Fiscalitatea. Cota de TVA de 21% se aplică facturilor de energie emise după 1 august 2025, în baza Legii 141/2025. La apă și canalizare cota este de 11%. Nu sunt anunțate modificări pentru 2027, dar un buget prudent nu presupune reduceri de taxe.
Tabelul de mai jos vă ajută să vedeți pe ce vă puteți sprijini când prezentați proiecția în adunare:
| Element | Situația la octombrie 2026 | Grad de certitudine | Impact în bugetul blocului |
|---|---|---|---|
| Preț gaze casnici | 0,31 lei/kWh până la 31 martie 2027 | Certitudine până la 31.03; incert după | Mare (încălzire + apă caldă) |
| Preț gaze după 1 aprilie 2027 | Estimări până la ~0,3462 lei/kWh; liberalizare graduală | Scăzut | Mare, dar pe lunile cu consum redus |
| Cotații energie electrică 2027 | +12-14% peste 2026 (627-650 lei/MWh) | Ridicat pe angro, mediu pe factură | Mediu (curent comun, lift, hidrofor) |
| Salariul minim de la 1 ianuarie 2027 | 4.325 lei brut în prezent; sindicatele cer 5.000 lei | Scăzut (decizie în ultimele luni din 2026) | Mare la blocurile cu personal angajat |
| Tarife apă-canal | În București 12,19 lei/mc cu TVA de la 1 iulie 2026; majorare anunțată de ~0,85 lei/mc | Mediu (aprobare la autoritatea de reglementare) | Mediu-mare |
| Inflație 2027 | Prognoza BNR: 3,4% la finalul lui 2027 | Mediu | Servicii, materiale, fond de reparații |
Gazele: ce se schimbă efectiv după 31 martie 2027
Aici e nuanța care face diferența între o proiecție alarmistă și una corectă. Da, plafonul expiră la 31 martie. Dar vă uitați la calendarul de consum al blocului: dacă aveți centrală termică de scară sau branșament comun pentru apă caldă, aproximativ 45-50% din consumul anual de gaze se produce în lunile ianuarie-martie — exact perioada în care plafonul de 0,31 lei/kWh este încă în vigoare. Creșterea de preț vă prinde, așadar, pe lunile cu consum mai mic, plus pe repornirea sezonului în octombrie-decembrie 2027.
Concret: dacă prețul final urcă la nivelul estimat de aproximativ 0,3462 lei/kWh, vorbim de un plus de circa 11,7% pe preț, dar aplicat doar pe 55% din consumul anual — deci un impact anual de aproximativ 6%. Dacă liberalizarea aduce 0,40 lei/kWh, plusul pe preț este de ~29%, cu impact anual de circa 16%. La care adăugați riscul meteo: o iarnă mai aspră la final de 2027 poate adăuga 5-8% la volumul consumat.
Cum se repartizează corect gazele în lista de plată
Conform art. 88 din Legea 196/2018, cheltuielile privind citirea, calculul și gestiunea consumurilor individuale de gaze, energie electrică, apă rece și apă caldă sunt cheltuieli pe beneficiari, repartizate conform art. 87 alin. (2) potrivit valorii care revine fiecărui beneficiar, pe baza facturilor și a documentelor justificative. Pentru proprietarii care determină consumuri suplimentare, art. 89 permite calculul pe baremele din normativele tehnice sau, în lipsa acestora, conform deciziei comitetului executiv, în funcție de cantitatea consumată. Nu improvizați chei de repartizare nescrise în regulamentul condominiului.
Pentru blocurile racordate la termoficare, ecuația e diferită și depinde mult de politica primăriei. În București, subvenția acoperă aproape 67% din costul real al gigacaloriei, iar Termoenergetica și autoritățile locale au cerut deja majorarea tarifului pentru populație, fără o valoare finală anunțată. Dacă vreți comparația pe orașe, am detaliat tarifele de termoficare din principalele municipii într-un material separat. Regula de prudență rămâne aceeași: la termoficare, riscul nu vine din liberalizare, ci dintr-o decizie de consiliu local care poate reduce subvenția peste noapte.
Curentul comun: de ce 12-14% pe bursă nu înseamnă 12-14% pe lista de plată

Mulți administratori fac greșeala de a traduce direct cotația angro în creșterea facturii. Nu funcționează așa. Factura de curent comun a blocului are mai multe straturi: componenta de energie (care urmează piața), tarifele reglementate de transport și distribuție, contribuția pentru cogenerare, certificatele verzi, acciza și TVA de 21%. Componenta de energie reprezintă undeva între 45% și 60% din total, în funcție de furnizor și de nivelul de tensiune. Deci o creștere de 14% pe energie se traduce în 6-9% pe factura finală — dacă celelalte componente rămân neschimbate.
Problema e că nu rămân. Taxa de cogenerare a fost deja reajustată, iar impactul ei pe factura blocului e departe de a fi neglijabil — am analizat separat cât adaugă contribuția de cogenerare la factura de curent comun. Puneți cap la cap componenta de energie în creștere, tarifele de rețea actualizate anual și cogenerarea, și ajungeți la un plus realist de 10-14% pe factura totală de curent comun în 2027.
Mai e un detaliu pe care prea puțini administratori îl verifică: încadrarea tarifară. Consumul pe părțile comune poate fi facturat ca casnic sau ca noncasnic, în funcție de contract și de furnizor, iar diferența în 2026 a fost semnificativă — de ordinul 0,68 lei/kWh versus 0,82 lei/kWh la unii furnizori. Pe un bloc care consumă 850 kWh lunar pe părțile comune, diferența de 0,14 lei/kWh înseamnă aproximativ 1.430 lei pe an. Merită un telefon la furnizor și o verificare a contractului înainte de a semna orice prelungire. Dacă nu ați comparat ofertele în ultimul an, comparația tarifelor pe kWh între furnizori e un punct de plecare bun pentru renegociere.
Și încă un lucru: expirarea mecanismelor de sprijin nu e o noutate pentru nimeni care a trecut prin 2026. Lecțiile din expirarea plafonării și impactul ei în AGA sunt perfect valabile și acum — doar că acum aveți avantajul de a ști dinainte data exactă.
Salarii și servicii: cealaltă jumătate a bugetului
La un bloc mediu, utilitățile sunt 50-60% din buget. Restul sunt salarii, servicii contractate și fondul de reparații — iar acolo presiunea vine din altă direcție. Salariul minim brut este în prezent 4.325 lei, iar Blocul Național Sindical cere 5.000 lei de la 1 ianuarie 2027, adică un plus de 675 lei, circa 15,6%. Guvernul a transmis că nu poate decide înainte de raportul oficial din 20 octombrie 2026, deci la momentul în care scriem nu există o cifră asumată.
Pentru asociație, miza e directă. Administratorul, îngrijitorul de scară, indemnizațiile pentru președinte și cenzor — toate se mișcă odată cu salariul minim sau cu piața locală a muncii. Un bloc de 40 de apartamente care plătește astăzi în jur de 42.000 lei pe an cu salarii și contribuții ajunge la aproximativ 48.600 lei dacă se aplică scenariul de 5.000 lei brut. Am detaliat mecanismul și calculele pe tipuri de personal în articolul despre cât cresc costurile de personal la bloc în 2027.
La servicii, creșterea e mai lentă dar constantă: mentenanța liftului, salubritatea, deratizarea, verificările ISCIR și cele la instalația de gaze, asigurarea părților comune, contabilitatea. Aici inflația prognozată de BNR pentru 2027 — 3,4% la final de an — e o referință prea blândă, pentru că majoritatea firmelor indexează cu 6-10% și includ costul propriu al energiei și al carburantului. Dacă aveți contracte care expiră în 2027, cereți oferte acum, nu în iunie.
Trei scenarii de buget pe un bloc de 40 de apartamente
Construim exemplul pe un bloc realist: 40 de apartamente, aproximativ 90 de persoane declarate la întreținere, 2.200 mp suprafață utilă, lift, hidrofor, centrală termică proprie de scară pe gaze pentru încălzire și apă caldă. Costurile din 2026 sunt cele pe care le vedem frecvent la blocuri de acest tip și au valoare orientativă — înlocuiți-le cu cifrele dvs. reale din evidența pe ultimele 12 luni.
Baza de calcul 2026: gaze 62.000 lei/an, curent comun 12.000 lei/an, apă rece și canalizare 29.000 lei/an, salarii și contribuții 42.000 lei/an, servicii contractate 26.000 lei/an, fond de reparații 18.000 lei/an. Total 189.000 lei, adică aproximativ 394 lei pe apartament pe lună în medie.
| Capitol | 2026 (lei/an) | Optimist 2027 | Realist 2027 | Pesimist 2027 |
|---|---|---|---|---|
| Gaze (încălzire + apă caldă) | 62.000 | 65.700 (+6%) | 68.800 (+11%) | 75.600 (+22%) |
| Curent comun | 12.000 | 12.600 (+5%) | 13.400 (+12%) | 13.900 (+16%) |
| Apă rece + canalizare | 29.000 | 30.200 (+4%) | 31.300 (+8%) | 32.500 (+12%) |
| Salarii + contribuții | 42.000 | 44.100 (+5%) | 46.200 (+10%) | 48.600 (+15,6%) |
| Servicii contractate | 26.000 | 27.300 (+5%) | 28.300 (+9%) | 29.600 (+14%) |
| Fond de reparații | 18.000 | 18.000 | 18.000 | 18.000 |
| Total an | 189.000 | 197.900 (+4,7%) | 206.000 (+9,0%) | 218.200 (+15,5%) |
| Medie lei/apartament/lună | 394 | 412 | 429 | 455 |
Ce ne spune tabelul? Că între cel mai bun și cel mai rău scenariu sunt aproximativ 20.300 lei pe an, adică 43 lei pe apartament pe lună. Nu e o catastrofă, dar nici o sumă pe care o acoperiți din fondul de rulment fără să o observați. Și mai important: în scenariul pesimist, jumătate din creștere vine din gaze și salarii — două linii pe care asociația nu le poate negocia, doar gestiona prin consum și organizare.
Din scenariu în cotizație: cum eviți recalcularea din ianuarie
Recomandarea noastră e clară: bugetați pe scenariul realist, nu pe cel optimist. Un buget optimist votat în octombrie se transformă în restanțe către furnizori în aprilie. Un buget realist, dacă se dovedește prea generos, lasă un excedent care rămâne în conturile asociației și se regularizează — ceea ce nimeni nu contestă într-o adunare.
Pașii concreți, în ordinea în care îi faceți:
- Scoateți consumurile fizice, nu doar lei. kWh de gaze pe lună, kWh de curent comun, mc de apă pe ultimele 24 de luni. Prețurile se schimbă, consumul este amprenta reală a blocului.
- Aplicați prețurile pe trimestre, nu pe an. T1 2027 cu gaze la 0,31 lei/kWh, T2-T4 cu prețul din scenariu. Un buget anual mediu ascunde exact vârful din aprilie.
- Separați cheltuielile pe beneficiari de cele comune. Gazele și apa se repartizează pe consum, iluminatul casei scării și liftul au alte chei. Confuzia aici generează cele mai multe contestații.
- Stabiliți o marjă de prudență de 5-8% pe liniile de utilități și treceți-o explicit în bugetul de venituri și cheltuieli supus votului, ca să nu pară mai târziu că ați umflat cifrele.
- Verificați fondul de rulment. Dacă acoperă mai puțin de o lună de cheltuieli, propuneți reîntregirea lui în aceeași adunare. Altfel plătiți furnizorii cu întârziere exact în vârful de iarnă.
Fondul de reparații merită o discuție separată. L-am ținut constant în tabel ca să izolăm efectul utilităților, dar în realitate materialele de construcții s-au scumpit, iar o terasă sau o coloană nu așteaptă un an mai bun. Dacă aveți lucrări previzibile în 2027, aprobați-le acum, cu raport de necesitate și sumă estimată, nu le lăsați pentru o adunare extraordinară în mijlocul verii.
Atenție la restanțe, nu doar la prețuri
Când cotizația crește, crește și rata de neplată. Penalizările se pot aplica doar în limita stabilită de lege — maximum 0,2% pe zi de întârziere, conform art. 77 din Legea 196/2018 — și se evidențiază în registrul pentru evidența fondului de penalizări (cod 14-6-25/d), document de înregistrare contabilă care se arhivează la administrația asociației. Nu inventați alte procente și nu aplicați penalizări fără sistemul propriu aprobat.
Contractele semnate acum: clauzele care decid factura din aprilie
Dacă semnați în noiembrie un contract de furnizare pe 12 luni, decideți de fapt cât plătiți în iulie 2027. Iată ce urmărim noi în orice ofertă adusă în fața comitetului executiv:
Durata și momentul expirării
Evitați contractele care expiră în ianuarie sau februarie — veți renegocia exact când piața e cel mai tensionată. Ideal, puneți expirarea în mai-iunie, după ce se vede efectul liberalizării la gaze și în afara sezonului de vârf. Dacă aveți contract de gaze care expiră înainte de 31 martie 2027, cereți explicit ce se întâmplă cu prețul după această dată, în scris.
Preț fix versus preț indexat
Prețul fix dă predictibilitate și se potrivește perfect cu un buget votat în adunare. Prețul indexat poate fi mai ieftin dacă piața scade, dar transformă bugetul într-o estimare. Pe contextul 2027, cu cotații în creștere, un preț fix pe 12 luni la nivelul ofertelor din toamnă e, în opinia noastră, alegerea mai sănătoasă pentru o asociație — nu sunteți un trader de energie, sunteți un administrator care trebuie să afișeze o listă previzibilă.
Formula de indexare, dacă totuși o acceptați
Cereți formula scrisă, cu indicele exact și periodicitatea. „Prețul poate fi actualizat în funcție de evoluția pieței” nu este o clauză, e un bilet în alb. Verificați dacă există plafon maxim de indexare pe an și dacă aveți drept de denunțare unilaterală fără penalitate în caz de majorare peste un anumit prag.
Cantitate contractată și penalizări de abatere
La gaze, unele contracte prevăd penalizări dacă depășiți sau nu atingeți cantitatea estimată. Pe un bloc, consumul depinde de vreme, deci cereți o marjă de toleranță de minimum 15-20%. Și verificați cum se face regularizarea la final de contract.
Încadrarea tarifară și componentele facturii
Cereți un model de factură cu toate componentele detaliate, pe un consum ipotetic egal cu al dvs. Așa vedeți dacă oferta „1,05 lei/kWh” include sau nu tarifele de rețea, cogenerarea și TVA. Comparați mere cu mere, nu titluri de ofertă.
Măsuri de reducere a expunerii, aprobabile într-o singură adunare
Nu totul e în afara controlului dvs. Există un pachet de măsuri pe care îl puteți aproba integral în adunarea de toamnă, cu o singură hotărâre a adunării generale, iar economiile se văd din primele luni. Sumele sunt orientative, pentru blocul-tip de 40 de apartamente descris mai sus.
| Măsură | Investiție estimată | Economie anuală estimată | Recuperare |
|---|---|---|---|
| Renegociere contract furnizare curent comun + verificare încadrare tarifară | 0 lei | 600 - 1.500 lei | Imediată |
| Corpuri LED + senzori de mișcare pe casa scării și subsol | 1.800 - 3.500 lei | 700 - 1.400 lei | 1,5 - 3 ani |
| Echilibrare hidraulică + reglaj curbă de încălzire la centrală | 3.000 - 8.000 lei | 3.000 - 7.000 lei | 1 - 2 ani |
| Izolare conducte de distribuție din subsol | 2.500 - 6.000 lei | 1.200 - 3.000 lei | 2 - 3 ani |
| Program de verificare a apometrelor și reducerea diferențelor de consum | 500 - 2.000 lei | 1.500 - 4.000 lei | Sub 1 an |
| Renegociere contracte lift, salubritate, deratizare (ofertare în paralel) | 0 lei | 800 - 2.500 lei | Imediată |
Observați că primele poziții nu costă nimic — doar timp și disciplină. Echilibrarea hidraulică rămâne, din experiența noastră, măsura cu cel mai bun raport între efort și rezultat la blocurile cu distribuție verticală; detalii tehnice și etape găsiți în ghidul despre echilibrarea instalației de încălzire. Iar dacă vreți un plan mai amplu, cu toate liniile de buget trecute prin filtru, am adunat metodele într-un material despre cum reduci cheltuielile comune cu până la 20%.
Sfat practic pentru adunare
Prezentați pachetul de măsuri ca un singur punct pe ordinea de zi, cu economia totală estimată pusă în paralel cu creșterea de cotizație. Oamenii acceptă mult mai ușor „+35 lei pe lună, din care recuperăm 12 lei prin măsurile votate azi” decât o cerere de majorare fără contrapartidă. Și spuneți-le ce nu puteți controla: prețul gazelor după 1 aprilie și salariul minim.
Tabel de monitorizare lunară: buget versus realizat
Un buget votat și uitat într-un dosar nu valorează nimic. Ce face diferența e urmărirea lunară, cu praguri de alarmă stabilite din start. Propunem un format simplu, pe care îl completați în fiecare lună după ce intră facturile și înainte de a întocmi lista de plată.
| Capitol | Buget lunar (lei) | Realizat (lei) | Prag de alarmă | Acțiune la depășire |
|---|---|---|---|---|
| Gaze | după profil sezonier | — | +10% două luni consecutiv | Verificare reglaj centrală, citiri, etanșeitate |
| Curent comun | 1.120 | — | +15% | Control consumatori nedeclarați, iluminat, hidrofor |
| Apă rece + canal | 2.610 | — | diferențe peste 8% din consum | Citiri simultane, verificare apometre, control pierderi |
| Salarii + contribuții | 3.850 | — | orice abatere | Informare comitet executiv, act adițional dacă e necesar |
| Servicii contractate | 2.360 | — | +10% | Verificare facturi față de contract, ofertare alternativă |
| Fond de reparații | 1.500 | — | sold sub 2 cotizații lunare | Propunere de reîntregire în comitet |
| Restanțe proprietari | — | — | peste 10% din încasările lunare | Notificări de plată, aplicare penalizări conform art. 77 |
Cifrele din coloana „buget lunar” sunt cele din scenariul realist, împărțite la 12 (cu excepția gazelor, care se repartizează pe profilul real de consum, nu uniform). Datele le aveți oricum în evidențele obligatorii — situația veniturilor și cheltuielilor lunare și lista de plată. Cine ține evidența într-o platformă de administrare, cum e CondoFlow, poate scoate abaterile automat; cine lucrează pe Excel are nevoie de 20 de minute pe lună. Oricum, mai puțin decât o adunare extraordinară în februarie.
Ce puneți pe ordinea de zi a adunării de toamnă
Să strângem totul într-o listă pe care o puteți copia în convocator:
- Prezentarea execuției bugetare pe 2026 (realizat versus aprobat, pe capitole).
- Prezentarea celor trei scenarii pentru 2027, cu ipotezele de preț explicite — plafon la gaze până la 31 martie, cotații energie +12-14%, salariu minim încă nedecis.
- Aprobarea bugetului de venituri și cheltuieli pe scenariul realist, cu marja de prudență menționată separat.
- Aprobarea cotizației lunare pe apartament și a cotei pentru fondul de reparații.
- Aprobarea pachetului de măsuri de reducere a consumului, cu bugetul alocat fiecăreia.
- Mandatarea comitetului executiv să negocieze și să semneze contractele de furnizare, cu limitele de preț stabilite de adunare.
- Reîntregirea fondului de rulment, dacă e sub nivelul unei luni de cheltuieli.
- Stabilirea pragurilor de alarmă și obligația de raportare lunară a abaterilor către comitet.
Punctul 6 e cel mai des omis și cel mai valoros. Fără un mandat clar, administratorul fie semnează pe răspunderea proprie, fie amână până când ofertele bune dispar. Cu un mandat de tipul „se aprobă semnarea contractului de furnizare gaze pe 12 luni, la un preț final care nu depășește X lei/kWh”, aveți libertate de mișcare și acoperire.
Un singur lucru vă rugăm să nu faceți: să nu amânați discuția pe motiv că „nu se știe încă nimic sigur”. Niciodată nu se știe. Se știe însă data la care expiră plafonul, se știe direcția cotațiilor, se știe că salariul minim nu scade. Atât e suficient pentru un buget onest. Restul se corectează pe parcurs, lună cu lună, din tabelul de monitorizare — și acolo se vede diferența între o asociație administrată și una care doar supraviețuiește.
Modele utile pentru acest subiect
- → Model buget de venituri și cheltuieli — structura pe capitole pentru proiecția 2027
- → Model convocator adunare generală — cu ordinea de zi pentru aprobarea bugetului
- → Model hotărâre a adunării generale — pentru buget, cotizație și mandatul de negociere
Pune in practica ce ai citit
CondoFlow automatizeaza facturarea, platile si contoarele pentru asociatia ta — vezi toate functionalitatile si preturile. Incearca gratuit 6 luni — fara card bancar.
Primesti ghiduri noi direct pe email
Legislatie, bune practici si noutati pentru administratori. Un email pe saptamana, fara spam.
Te poti dezabona oricand, cu un click.
Inginer software cu peste 12 ani de experienta in ecosistemul Laravel, consultant senior si Laravel Certified Developer. Fondatorul CondoFlow - platforma moderna de administrare a asociatiilor de proprietari din Romania. Specializat in SaaS, fintech si digitalizare.
LinkedIn