Sari la continut
Utilitati

Taxa de cogenerare 2026-2027: cât adaugă la factura blocului

Contribuția pentru cogenerare a urcat la 0,0145 lei/kWh. Calculăm efectul real pe curent comun și pe gigacalorie, plus modelul de notă pentru avizier.

P
Pomirleanu Florentin Cristinel
| | 19 min citire
Factură de energie electrică a unei asociații de proprietari cu linia contribuției pentru cogenerare evidențiată, lângă un avizier de bloc

Pe lista de întreținere nu veți găsi niciodată un rând pe care scrie „taxă de cogenerare”. Veți găsi „curent comun” sau „energie electrică părți comune”, o sumă de câțiva lei pe apartament, iar undeva în spatele ei, pe factura furnizorului, o linie de câțiva bănuți pe kilowatt-oră. Din 1 iulie 2026, linia aceea valorează 0,0145 lei/kWh fără TVA, după majorarea de 62% aplicată în noiembrie 2025 și o nouă ajustare la mijlocul acestui an. Întrebarea pe care ne-o pun administratorii e mereu aceeași: cât adaugă asta la factura blocului și cum le explic oamenilor la avizier, fără să pară că ascundem ceva? Hai să punem cifrele pe masă — inclusiv pe acelea care arată că taxa de cogenerare e, în realitate, cea mai mică dintre grijile dvs. de iarnă.

  • ✓ Contribuția pentru cogenerarea de înaltă eficiență se încasează pe fiecare kWh consumat, inclusiv pe curentul comun al blocului: 0,0145 lei/kWh fără TVA din 1 iulie 2026 (Ordin ANRE 49/2026).
  • ✓ Pe un bloc de 40 de apartamente cu 900 kWh/lună de curent comun, taxa înseamnă aproximativ 15,8 lei/lună cu TVA pentru tot blocul, adică sub 0,40 lei/apartament.
  • ✓ Impactul mare nu vine din cogenerare, ci din tariful de distribuție, certificatele verzi și TVA — componente pe care administratorul nu le poate negocia deloc.
  • ✓ Proprietarii au dreptul la explicații privind cota de contribuție și o pot contesta în scris în 10 zile de la afișarea listei, conform art. 16 din Legea 196/2018.

Ce este contribuția pentru cogenerarea de înaltă eficiență și de ce apare pe fiecare kWh

Cogenerarea înseamnă producerea simultană de energie electrică și energie termică în aceeași centrală. CET-urile din București, Oradea, Timișoara sau Craiova fac exact asta: ard combustibil o singură dată și scot două produse. Randamentul e mult mai bun decât la o centrală care produce doar curent, dar modelul economic nu se susține singur pe o piață în care prețul energiei electrice fluctuează de la o oră la alta. De aici schema de sprijin: producătorii care îndeplinesc criteriile de înaltă eficiență primesc un bonus pentru electricitatea livrată, iar banii pentru acel bonus se strâng de la toți consumatorii finali, proporțional cu kilowatt-orele consumate.

Mecanismul funcționează în baza cadrului de reglementare din energie — H.G. nr. 1215/2009 și regulamentul aprobat prin Ordinul ANRE nr. 116/2013 — iar valoarea contribuției se stabilește anual de ANRE, pe baza costurilor și veniturilor realizate și prognozate, cu posibilitatea de ajustare la începutul semestrului al doilea. Exact asta s-a întâmplat și în 2026.

Important de înțeles pentru discuția cu locatarii: nu este o taxă care intră la bugetul de stat și nu este un comision al furnizorului. Este o contribuție colectată de furnizor și virată în schema de sprijin. Plătesc toți consumatorii finali de energie electrică — gospodării, firme, instituții publice, asociații de proprietari. Nu există o cotă separată, mai mică, pentru asociații, și nu există nicio clauză contractuală pe care să o negociați ca să scăpați de ea.

Și acum partea pe care aproape nimeni nu o spune la avizier: aceiași bani țin prețul gigacaloriei mai jos decât ar fi fost altfel. Dacă CET-ul nu ar primi bonus pentru electricitate, ar trebui să recupereze diferența din prețul energiei termice. Deci cei câțiva lei pe care îi plătiți în plus la curentul comun se întorc, parțial, ca preț mai mic la căldură. Un argument util când cineva din bloc întreabă de ce plătim „taxe pe taxe”.

Atenție: contribuția pentru cogenerare nu este reglementată de Legea 196/2018 și nu apare în niciun articol al acesteia. Ea ține de legislația energiei și de ordinele ANRE. Legea 196/2018 vă spune doar cum repartizați și justificați cheltuiala în fața proprietarilor, nu cât costă. Pentru valoarea exactă în vigoare la data facturii, verificați ordinul ANRE aplicabil sau întrebați furnizorul în scris.

Istoricul tarifului: de la 0,0084 la 0,0145 lei/kWh în mai puțin de un an

factura curent comun bloc - Taxa de cogenerare <a href=2026-2027: cât adaugă în plus la factura blocului și cum o explici locatarilor" class="w-full rounded-xl shadow-sm" loading="lazy">
Notă explicativă afișată la avizier alături de lista lunară de întreținere, conform dreptului la informare din art. 16 din Legea 196/2018

Până la finalul lui octombrie 2025, contribuția era de 0,0084 lei/kWh. De la 1 noiembrie 2025, ANRE a aprobat majorarea la 0,0136 lei/kWh fără TVA — o creștere de 62% într-un singur pas, prin Ordinul nr. 66/21.10.2025. Efectul s-a văzut în facturile emise din decembrie-ianuarie, motiv pentru care multă presă a titrat „scumpire din ianuarie 2026”, deși tariful se schimbase din noiembrie.

A urmat ajustarea de semestru: prin Ordinul ANRE nr. 49/25.06.2026, publicat în Monitorul Oficial nr. 526/26.06.2026, contribuția a urcat la 0,0145 lei/kWh fără TVA (14,5 lei/MWh), valoare aplicabilă de la 1 iulie 2026. Cu TVA de 21%, ajungem la aproximativ 0,0175 lei pentru fiecare kilowatt-oră consumat.

Iată traseul complet, așa cum îl puteți pune pe o anexă la lista de plată:

Perioadă Valoare fără TVA Cu TVA 21% Act normativ Variație
până la 31.10.20250,0084 lei/kWh~0,0102 lei/kWhordin anterior ANREreferință
01.11.2025 – 30.06.20260,0136 lei/kWh~0,0165 lei/kWhOrdin ANRE 66/21.10.2025+62%
de la 01.07.20260,0145 lei/kWh~0,0175 lei/kWhOrdin ANRE 49/25.06.2026+6,6%
sezonul rece 2026-20270,0145 lei/kWh (dacă nu se modifică)~0,0175 lei/kWhurmătoarea revizuire: ianuarie 2027de urmărit

Cumulat, de la octombrie 2025 până astăzi, contribuția s-a scumpit cu 73%. Sună dramatic, și de aceea titlurile din presă au funcționat atât de bine. Dar 73% din aproape nimic rămâne, matematic, foarte puțin — iar un administrator corect spune asta deschis, în loc să lase impresia că factura blocului a explodat din cauza cogenerării. Estimările din piață vorbesc despre un efect de aproximativ 0,5% în prețul final al energiei electrice.

Unde o găsiți în factura asociației și cum arată pe curentul comun

Deschideți factura de energie electrică a asociației — cea pentru contorul de la scară, cel care alimentează liftul, iluminatul casei scării, hidroforul, pompele de recirculare, interfonul, eventual camerele de supraveghere și poarta de garaj. Căutați în blocul de componente reglementate o linie denumită „Contribuție pentru cogenerare de înaltă eficiență” sau „Contribuție cogenerare”. Reglementarea cere ca aceasta să apară distinct, cu denumirea produsului, cantitatea de energie facturată, valoarea unitară și valoarea totală. Dacă nu o găsiți, cereți furnizorului o factură detaliată — aveți dreptul la ea ca titular de contract.

De regulă, linia stă în vecinătatea tarifului de distribuție, a tarifului de transport (TL și TG), a serviciilor de sistem, a certificatelor verzi și a accizei. Toate aceste rânduri se adună la energia activă, iar TVA de 21% se aplică la final, peste tot. Da, inclusiv peste contribuția de cogenerare — TVA se calculează pe baza de impozitare care include componentele reglementate.

Dacă lucrați cu un contract de furnizare pe loc de consum multiplu (scara A, scara B, spațiu tehnic), veți vedea linia repetată pentru fiecare punct. Suma lor intră, în contabilitatea asociației, în cheltuiala cu energia electrică a părților comune și se repartizează mai departe pe apartamente după criteriile legale de repartizare (art. 75 din Legea 196/2018) — de obicei pe număr de persoane sau pe cotă-parte indiviză, în funcție de natura consumului, adunarea generală neputând deroga de la ele, sub sancțiunea nulității de drept a hotărârii. Am detaliat metodologia în ghidul despre calculul și repartizarea curentului comun pe apartament, pentru că aici se nasc cele mai multe contestații.

Al doilea loc în care taxa vă atinge, indirect, este factura de energie termică. Nu veți vedea un rând „cogenerare” pe decontul de la termoficare, fiindcă acolo plătiți un preț reglementat al gigacaloriei. Dar producătorul care vă livrează căldura încasează bonusul finanțat din contribuție, iar schimbările din schema de sprijin se traduc, cu întârziere, în costul pe Gcal aprobat de autoritate.

Calcul pas cu pas: un bloc de 40 de apartamente

contributie cogenerare inalta eficienta lei/kWh - Taxa de cogenerare 2026-2027: cât adaugă în plus la factura blocului și cum o explici locatarilor
Iluminat LED cu senzori de prezență pe casa scării: economia depășește de zeci de ori valoarea taxei de cogenerare

Să luăm un bloc obișnuit: P+4, 40 de apartamente, două scări, un lift, hidrofor cu pompe, iluminat pe casa scării și la intrări. Consumul lunar de curent comun pentru un astfel de condominiu se așază, în practică, între 450 și 1.400 kWh, în funcție de câte corpuri de iluminat sunt pe LED, cât de des pornește hidroforul și dacă liftul merge și noaptea. Iarna, consumul urcă pentru că iluminatul funcționează mai multe ore pe zi.

Aplicăm tariful de 0,0145 lei/kWh fără TVA, respectiv aproximativ 0,0175 lei/kWh cu TVA de 21%:

Consum lunar curent comun Cogenerare/lună, fără TVA Cu TVA 21% Pe apartament (40 ap.) Pe sezon (6 luni)
450 kWh (bloc fără lift, LED)6,53 lei7,90 lei0,20 lei1,19 lei
700 kWh (lift, iluminat mixt)10,15 lei12,28 lei0,31 lei1,84 lei
900 kWh (scenariul tipic)13,05 lei15,79 lei0,39 lei2,37 lei
1.400 kWh (2 lifturi, garaj, CCTV)20,30 lei24,56 lei0,61 lei3,68 lei

Deci, pentru scenariul tipic: 15,79 lei pe lună pentru tot blocul și 2,37 lei pe apartament pentru un sezon de încălzire de șase luni. Cât din suma asta e „scumpirea” de care s-a vorbit? Diferența de tarif față de 0,0084 lei/kWh este de 0,0061 lei/kWh; pe 5.400 kWh consumați în șase luni rezultă 32,94 lei fără TVA, adică aproximativ 39,86 lei cu TVA pentru întreg blocul — sub 1 leu pe apartament pentru tot sezonul rece.

Vă recomand să faceți calculul cu cifrele reale ale blocului dvs. înainte de orice ședință, nu cu media din articolele de presă. În CondoFlow, componentele reglementate ale facturii de energie se pot înregistra separat, astfel încât la final de lună să puteți arăta proprietarilor exact ce sumă a mers pe cogenerare și ce sumă pe energia activă — diferența între o discuție de cinci minute și un scandal de o oră.

Efectul indirect prin gigacalorie: ce se vede la 2, 3 și 4 camere

Aici se joacă banii adevărați. În București, prețul facturat populației a fost de aproximativ 330 lei/Gcal fără TVA (circa 367 lei/Gcal cu cota redusă de 11% aplicabilă energiei termice livrate populației în sezonul rece), în timp ce costul real al gigacaloriei invocat de municipalitate depășește 900 lei — diferența fiind acoperită din subvenție. În alte orașe, tarifele cu TVA pornesc de la ~350 lei/Gcal la Ploiești și ajung la ~395 lei la Cluj-Napoca sau ~596 lei la Oradea.

Să vedem ce înseamnă asta pe apartament, într-o lună de iarnă plină, și cât cântărește riscul fiscal comparativ cu taxa de cogenerare. Estimările de consum sunt orientative, pentru un bloc neanvelopat, cu temperaturi exterioare de iarnă:

Apartament Consum lunar estimat La 330 lei/Gcal + TVA 11% La 330 lei/Gcal + TVA 21% Diferență lunară
2 camere (~50 mp)0,95 Gcal~348 lei~379 lei+31 lei
3 camere (~65 mp)1,35 Gcal~495 lei~539 lei+45 lei
4 camere (~85 mp)1,85 Gcal~678 lei~739 lei+61 lei
Cogenerare, același apartamentpartea din curentul comun~0,39 lei~0,39 leisub 1 leu/sezon

Observați proporția? O singură modificare de cotă de TVA la energia termică mișcă factura unui apartament de trei camere cu de zece ori mai mult decât toată taxa de cogenerare pe un sezon întreg. Cota redusă de 11% pentru energia termică livrată populației se aplică în sezonul rece, dar regimul a fost prelungit și modificat de mai multe ori în ultimii ani — verificați prevederea fiscală în vigoare la data facturii, nu presupuneți. Dacă vreți comparația completă pe orașe, am adunat-o în analiza despre prețul gigacaloriei în 2026 pe marile orașe, iar pentru verificarea cantităților facturate de operator avem ghidul de verificare a decontului de termoenergetică.

Cogenerare, acciză, certificate verzi, tarif de rețea, TVA: ce nu se poate negocia

taxa de cogenerare 2026 - Taxa de cogenerare 2026-2027: cât adaugă în plus la factura blocului și cum o explici locatarilor
Linia „Contribuție pentru cogenerare de înaltă eficiență” pe factura de energie electrică a unei asociații de proprietari

Când un proprietar vă acuză că „nu ați negociat bine contractul”, scoateți tabelul următor. Pe factura de energie electrică a asociației există o singură componentă negociabilă: prețul energiei active. Restul sunt stabilite prin ordine ANRE sau prin Codul fiscal și sunt identice la orice furnizor.

Componentă Valoare orientativă 2026 (fără TVA) Cine o stabilește Negociabilă?
Energie activă0,55–0,85 lei/kWhfurnizorul / piațaDA
Tarif distribuție joasă tensiune0,225–0,262 lei/kWh, pe regiuniANRENU
Certificate verzi~0,065–0,075 lei/kWh (cotă 0,499387 CV/MWh)ANRE + preț OPCOMNU
Tarif transport (TL)~0,0365 lei/kWh (36,45 lei/MWh)ANRENU
Servicii de sistem~0,0147 lei/kWhANRENU
Contribuție cogenerare0,0145 lei/kWhANRE (Ordin 49/2026)NU
Acciză energie electrică~0,0077 lei/kWhCodul fiscalNU
TVA21% peste totalCodul fiscalNU

Puneți cifrele cap la cap: certificatele verzi costă blocul de patru-cinci ori mai mult decât cogenerarea, iar tariful de distribuție de aproape douăzeci de ori mai mult. Componentele reglementate reprezintă, împreună, cam 35–45% din factura finală. Singura pârghie reală rămâne energia activă, unde diferențele între oferte sunt de ordinul zecilor de bani pe kWh — vedeți comparația prețurilor pe kWh la furnizori în 2026 și, dacă vă interesează procedura, pașii legali pentru schimbarea furnizorului de energie al asociației.

Ce poate face asociația și ce nu se poate evita

Dacă tariful nu se negociază, atunci singurul lucru pe care îl controlați e numărul de kilowatt-ore. Și aici, vestea bună: economia pe consum e cu mult mai mare decât toată taxa de cogenerare.

  • Iluminat LED cu senzori de prezență. Un bloc cu 25 de corpuri de 60 W aprinse 10 ore pe zi consumă circa 450 kWh/lună. Aceleași spații cu LED de 9 W și senzori de mișcare ajung la 40–60 kWh. La un preț final de ~1,25 lei/kWh, vorbim de o economie de aproximativ 480–500 lei pe lună, la o investiție orientativă de 2.500–4.500 lei. Amortizare: sub un an.
  • Reglarea pompelor și a hidroforului. Un hidrofor care pornește și se oprește la fiecare câteva secunde pentru că vasul de expansiune e descărcat consumă dublu. O revizie și reglarea presostatului costă câteva sute de lei; un convertizor de frecvență e o investiție mai serioasă, dar taie vârfurile de consum. Detalii de cost în ghidul despre costurile de revizie și înlocuire a hidroforului.
  • Mentenanța liftului și programarea lui. Un lift cu lagăre uzate trage mai mult curent. Oprirea unui lift din două, în blocurile cu două cabine, în intervalul de noapte, e o decizie care se poate lua în adunarea generală.
  • Prosumator pe acoperiș. Aici se taie din toate componentele, nu doar din cogenerare, pentru că energia pe care nu o cumpărați de la rețea nu suportă nici distribuție, nici certificate verzi, nici contribuția de cogenerare. Un sistem fotovoltaic dimensionat pe consumul părților comune poate acoperi o bună parte din iluminat și din consumul liftului. Condițiile ANRE și hotărârea necesară în adunarea generală sunt explicate în materialul despre asociația de proprietari ca prosumator.
  • Verificarea pierderilor și a racordurilor nefirești. O diferență constantă și inexplicabilă între contorul de la scară și suma consumurilor justificate merită investigată.

Ce nu se poate evita, oricât de bine administrați blocul: valoarea unitară a contribuției, tariful de distribuție, acciza și TVA. Nu există scutire pentru asociațiile de proprietari, nu există cerere de exceptare pe care să o depuneți la ANRE și nu există furnizor care să vă ofere kilowatt-ora fără aceste componente. Cine vă promite altceva, vă vinde ceva ce nu poate livra.

Sfat practic: înainte de a propune investiții, măsurați. Un wattmetru de câteva zeci de lei montat o lună pe circuitul de iluminat al scării vă dă argumente pe care nimeni nu le contestă în adunarea generală. Puneți cifrele în bugetul de venituri și cheltuieli și arătați amortizarea, nu doar costul.

Cum comunicați creșterea în avizier și în adunarea generală

Greșeala clasică: administratorul scrie pe listă „creștere taxă cogenerare” și lasă oamenii să creadă că de acolo vine saltul de 80 de lei la întreținere. A doua greșeală, la fel de păguboasă: nu spune nimic și apoi se trezește cu zece contestații.

Proprietarii au dreptul să primească explicații cu privire la calculul cotei de contribuție la cheltuielile asociației și, după caz, să o conteste în scris, în termen de 10 zile de la afișarea listei de plată, iar președintele este obligat să răspundă în scris în 10 zile de la primirea contestației, conform art. 16 alin. (2) din Legea 196/2018. Tot acolo, la alin. (1), legea consfințește dreptul proprietarilor de a fi informați despre toate aspectele activității asociației și de a cere copii după orice document — cu suportarea costului de multiplicare. Deci oricine poate cere copia facturii de energie. Mai bine o afișați din proprie inițiativă.

Ce spune legea: conform art. 16 alin. (2) din Legea 196/2018, contestația privind cota de contribuție se depune în scris în 10 zile de la afișarea listei de plată, iar răspunsul președintelui vine, tot în scris, în 10 zile. Termenul de plată a cotelor afișate pe lista lunară este de maximum 30 de zile calendaristice de la data afișării. Un proprietar nemulțumit are deci o cale clară și scurtă — folosiți-o ca argument pentru transparență, nu ca amenințare.

Un model de notă care funcționează, scurt și fără jargon:

Notă explicativă la lista de plată – luna octombrie 2026. Factura de energie electrică a părților comune (lift, iluminat scară, hidrofor) a fost de 1.126 lei pentru 900 kWh. Din această sumă, 15,79 lei reprezintă contribuția pentru cogenerarea de înaltă eficiență, componentă stabilită de ANRE (0,0145 lei/kWh + TVA de la 1 iulie 2026), pe care asociația nu o poate negocia. Pe apartament: 0,39 lei. Creșterea de 73% a acestei contribuții din octombrie 2025 adaugă sub 1 leu pe apartament pe tot sezonul rece. Factura completă poate fi consultată la sediul asociației, în intervalul afișat la avizier.

Dacă subiectul ajunge în adunarea generală — de pildă pentru că propuneți investiția în iluminat LED sau în panouri fotovoltaice — respectați procedura. Convocarea se face conform art. 47 din Legea 196/2018, cu cel puțin 10 zile înainte, prin afișare la avizier însoțită de tabel nominal semnat de proprietari sau prin scrisoare recomandată. Hotărârile cer prezența personală sau împuternicire scrisă și semnată, potrivit art. 48. O adunare ținută exclusiv online nu produce hotărâri opozabile, iar un vot strâns pe grupul de WhatsApp are strict valoare consultativă. Folosiți un convocator corect întocmit și consemnați rezultatul într-o hotărâre a adunării generale. Fiecare unitate de proprietate imobiliară are un singur vot, indiferent de numărul coproprietarilor — art. 14 alin. (3).

Atenție la penalități: dacă cineva refuză să plătească invocând „taxele nelegale”, nu improvizați. Penalitățile nu pot depăși 0,2% pentru fiecare zi de întârziere, se aplică numai după 30 de zile de la termenul scadent și nu pot depăși suma la care s-au aplicat — iar cuantumul concret trebuie stabilit prin hotărâre a adunării generale. Sumele încasate intră în fondul de penalități și se folosesc cu prioritate pentru penalitățile impuse asociației de terți, pentru reparații la proprietatea comună, reabilitare termică sau consolidare. Procedura de aplicare urmează art. 77 din Legea 196/2018.

Întrebări frecvente

Se poate contesta taxa de cogenerare?+

Valoarea ei, nu. Contribuția este aprobată prin ordin ANRE și se aplică tuturor consumatorilor finali; nu există o procedură prin care o asociație să ceară scutire sau reducere. Ce se poate contesta este modul în care a fost facturată: cantitatea de energie luată în calcul, aplicarea unui tarif care nu mai e în vigoare, dubla facturare. Aici mergeți pe reclamație la furnizor și, dacă nu primiți răspuns satisfăcător, la ANRE. Separat, în interiorul asociației, un proprietar poate depune o contestație privind lista de plată dacă suspectează o repartizare greșită — termen de 10 zile de la afișare, conform art. 16 alin. (2) din Legea 196/2018. Pașii generali de reclamație la furnizor sunt în ghidul despre contestarea unei facturi de utilități.

Asociațiile plătesc la fel ca populația?+

Da, valoarea unitară a contribuției este aceeași. Diferența apare în altă parte: asociația cumpără energie pe piața concurențială, ca orice consumator noncasnic, deci prețul energiei active poate fi mai mare sau mai mic decât cel al unui client casnic, în funcție de contract. După încheierea mecanismelor de plafonare, diferențele s-au adâncit — am analizat efectele în articolul despre expirarea plafonării și impactul în adunarea generală.

Apare și pe factura de gaze?+

Nu. Contribuția pentru cogenerarea de înaltă eficiență se colectează exclusiv pe energia electrică, pe kilowatt-oră livrat. Factura de gaze naturale are propriile componente reglementate — tarif de distribuție, transport, înmagazinare, acciză — dar nu include această contribuție. Dacă vedeți un rând cu acest nume pe o factură de gaze, cereți lămuriri furnizorului în scris.

Pe ce criteriu repartizăm suma pe apartamente?+

Nu separat. Contribuția nu se repartizează distinct; ea face parte din valoarea totală a facturii de energie electrică a părților comune, iar aceasta se repartizează după criteriul aprobat de adunarea generală pentru cheltuiala respectivă. Nu inventați o poziție nouă pe listă numită „cogenerare” — veți crea confuzie și veți invita contestații. Transparența se face în explicațiile listei de plată, nu prin coloane suplimentare.

Merită să schimbăm furnizorul doar din cauza acestei creșteri?+

Nu. O diferență de 6 lei pe lună la nivel de bloc nu justifică efortul. Dar dacă oricum analizați ofertele, fiți atenți la prețul energiei active — acolo se câștigă sau se pierd sute de lei pe lună.

Modele utile pentru acest subiect

Concluzia practică a acestui material e cam neromantică: taxa de cogenerare e un excelent subiect de titlu și un foarte slab subiect de ședință. 73% de creștere pe o componentă care valorează sub 2 lei pe apartament pe sezon nu schimbă bugetul niciunei asociații. Ce schimbă bugetul sunt kilowatt-orele irosite pe un iluminat din 1987, un hidrofor nereglat și o cotă de TVA care se poate muta peste noapte. Dacă aveți 20 de minute de pus în energia blocului în această toamnă, puneți-le în a măsura consumul real al părților comune. Restul e aritmetică.

Pune in practica ce ai citit

CondoFlow automatizeaza facturarea, platile si contoarele pentru asociatia ta — vezi toate functionalitatile si preturile. Incearca gratuit 6 luni — fara card bancar.

Primesti ghiduri noi direct pe email

Legislatie, bune practici si noutati pentru administratori. Un email pe saptamana, fara spam.

Te poti dezabona oricand, cu un click.

P
Pomirleanu Florentin Cristinel

Inginer software cu peste 12 ani de experienta in ecosistemul Laravel, consultant senior si Laravel Certified Developer. Fondatorul CondoFlow - platforma moderna de administrare a asociatiilor de proprietari din Romania. Specializat in SaaS, fintech si digitalizare.

LinkedIn
👑
Asistent CondoFlow
👋 Ai întrebări despre prețuri, formulare sau Legea 196/2018? Răspund în câteva secunde!