Sari la continut
Utilitati

TVA 11% la căldură din noiembrie 2026: cum se schimbă factura

Cota sezonieră revine la 11% pe 1 noiembrie 2026 și urcă iar la 21% după 31 martie 2027. Ce verifică administratorul pe factura de termoficare.

P
Pomirleanu Florentin Cristinel
| | 18 min citire
Administrator de asociație verificând o factură de termoficare cu cota de TVA de 11% pe un bloc de apartamente, iarna

Pe 1 noiembrie 2026 se întâmplă două lucruri în același timp: pornește oficial sezonul de încălzire și se schimbă cota de TVA de pe factura de energie termică. Din 21%, cât s-a aplicat peste vară, cota coboară la 11% pentru energia termică livrată populației și rămâne așa până pe 31 martie 2027. Pare o veste bună, și într-un fel chiar este. Problema e că vestea asta ajunge la locatari exact în luna în care factura blocului crește de trei-patru ori, pur și simplu pentru că a pornit căldura.

Iar atunci administratorul primește întrebarea clasică: „Păi nu ziceau la televizor că s-a ieftinit căldura?". Hai să vedem ce înseamnă concret cota de 11%, cât face pe un apartament de două camere în ianuarie, unde apar capcanele la facturile care prind două luni cu cote diferite și ce trebuie verificat înainte să treceți suma pe lista de plată.

  • ✓ Energia termică livrată populației are cotă sezonieră: 11% între 1 noiembrie și 31 martie, 21% în restul anului.
  • ✓ Diferența dintre cele două cote este de exact 10% din valoarea fără TVA — circa 22-35 lei pe apartament într-o lună de iarnă grea.
  • ✓ Cota se stabilește după data consumului, nu după data facturii: consumul din octombrie rămâne la 21% chiar dacă factura vine în noiembrie.
  • ✓ Asociația nu este, de regulă, plătitoare de TVA — deci TVA-ul nu se deduce, se repartizează integral pe apartamente.

Ce s-a schimbat exact la TVA-ul pentru energia termică

Până în vara anului 2025, căldura livrată populației beneficia de o cotă redusă foarte generoasă — 5%. Reforma cotelor de TVA din august 2025 a urcat cota standard la 21% și a comasat cotele reduse într-o singură cotă de 11%. Pentru energia termică s-a păstrat însă o particularitate pe care mulți administratori au descoperit-o abia pe factură: cota redusă nu se aplică tot anul, ci doar în sezonul rece, definit ca perioada de cinci luni dintre 1 noiembrie și 31 martie.

Practic, tariful la gigacalorie are două prețuri finale în același an calendaristic. Între 1 aprilie și 31 octombrie, furnizorul facturează cu 21%. Între 1 noiembrie și 31 martie, cu 11%. Aceeași regulă se aplică și spitalelor, școlilor, unităților de cult și ONG-urilor, potrivit informărilor publicate de operatorii de termoficare și de ANAF.

Unde scrie asta. Cota sezonieră vine din Codul fiscal (Legea nr. 227/2015), în forma modificată prin Legea nr. 141/2025 — potrivit informărilor publicate de ANAF și de operatorii de termoficare, temeiul este art. 291 alin. (2) din Codul fiscal. Nu are nicio legătură cu Legea nr. 196/2018, care reglementează doar repartizarea cheltuielii în condominiu. Pentru încadrarea fiscală exactă a punctului dvs. de consum, cereți confirmarea scrisă de la furnizor sau consultați un contabil — nu vă bazați pe ce scrie pe un grup de WhatsApp.

Un detaliu care scapă frecvent: TVA-ul nu se aplică peste costul real al gigacaloriei, ci peste tariful aprobat pentru populație. În București, de exemplu, prețul plătit de populație este de 283,75 lei/MWh fără TVA (aproximativ 330 lei/Gcal), în timp ce costul real de producere și livrare depășește 920 lei/Gcal. Diferența o suportă primăria prin subvenție, iar TVA-ul se calculează doar la partea facturată asociației. Dacă vă interesează mecanismul, am detaliat cât plătește efectiv primăria din gigacaloria dvs. într-un material separat.

Și încă o precizare pe care o repet la fiecare ședință: schimbarea cotei nu înseamnă că furnizorul a ieftinit căldura. Tariful fără TVA rămâne cel aprobat de autoritatea competentă. Se modifică numai stratul de taxă pus deasupra.

Exemplu numeric: 350 lei/Gcal cu 11% față de 21%

factură termoficare noiembrie 2026 - TVA 11% la căldură din noiembrie 2026: cum se schimbă factura blocului
Comparația corectă pe lista de plată se face pe gigacalorii consumate, nu doar pe suma finală în lei.

Să luăm un tarif rotund, de tipul celor practicate în orașe ca Ploiești: 350 lei/Gcal fără TVA. Cu cota de iarnă, gigacaloria ajunge la 388,50 lei. Cu cota de vară, la 423,50 lei. Diferența e de 35 de lei pe gigacalorie, adică exact 10% din valoarea fără TVA — o regulă de buzunar pe care o puteți folosi oricând, fără calculator: diferența dintre cele două cote este o zecime din factura fără TVA.

Acum să coborâm la nivelul apartamentului. Într-o lună de ianuarie normală, un apartament de două camere cu distribuție verticală consumă în jur de 0,6-0,7 Gcal (încălzire plus partea de energie din apa caldă), iar unul de trei camere în jur de 0,9-1,0 Gcal. Cifrele de mai jos folosesc 0,65 și 0,95 Gcal și sunt orientative — consumul real depinde de etaj, de numărul de pereți exteriori, de anvelopare și de cât de deschise țineți robinetele termostatice.

Situație (tarif 350 lei/Gcal fără TVA)Cu TVA 11%Cu TVA 21%Diferență
1 Gcal388,50 lei423,50 lei+35,00 lei
Apartament 2 camere, ianuarie (0,65 Gcal)252,53 lei275,28 lei+22,75 lei
Apartament 3 camere, ianuarie (0,95 Gcal)369,08 lei402,33 lei+33,25 lei
Scară cu 40 de apartamente (28 Gcal/lună)10.878 lei11.858 lei+980 lei

Ce ne spun cifrele? Că la nivel de apartament cota de TVA mută între 20 și 35 de lei pe lună, iar la nivel de scară vorbim de aproape o mie de lei într-o singură lună de iarnă. Nu e deloc puțin pentru bugetul unei asociații, dar — atenție — este mult mai puțin decât saltul provocat de pornirea căldurii. Dacă în octombrie scara a consumat 4 Gcal și în ianuarie consumă 28, factura crește de șapte ori din consum și scade cu 8,3% din TVA. De aceea comparația pe care o fac locatarii („luna trecută am plătit 90 de lei, acum 280") nu are nimic de-a face cu TVA-ul.

Pentru București, calculul arată astfel: 330 lei/Gcal fără TVA devin 366,30 lei cu 11% și ar fi fost 399,30 lei cu 21%. Dacă vreți să transformați rapid Gcal-ul de pe factură în lei pe apartament, avem un calcul pas cu pas pentru conversia Gcal în lei, cu formulele folosite în practică.

Prețul gigacaloriei pe orașe: de ce comparațiile înșală

Aici e o capcană de comunicare în care cad și jurnaliștii. Jumătate dintre orașe publică tariful fără TVA, cealaltă jumătate cu TVA, iar unele raportează în lei/MWh, nu în lei/Gcal. Când puneți cifrele una lângă alta fără să le aduceți la același numitor, ies diferențe care nu există. Rețineți conversia: 1 Gcal = 1,163 MWh.

Tabelul de mai jos adună valorile orientative vehiculate pentru sezonul 2026-2027, cu mențiunea expresă a modului în care sunt exprimate.

OrașTarif populație (orientativ)Cum e exprimatObservație
București283,75 lei/MWh (≈330 lei/Gcal)fără TVA≈366,30 lei/Gcal cu 11%; subvenție de circa 70%
Cluj-Napoca≈395 lei/Gcalcu TVAtarif subvenționat de municipalitate
Constanța≈400 lei/Gcalcu TVAapropiat de media marilor orașe
Ploiești≈350 lei/Gcalfără TVA≈388,50 lei/Gcal cu 11%
Craiova≈376 lei/Gcalfără TVA≈417 lei/Gcal cu 11%
Timișoara466,19 lei/MWh (≈542 lei/Gcal)fără TVAsubvenție locală mai mică decât la Cluj
Oradea≈596 lei/Gcalcu TVAprintre cele mai mari din țară, deși energia e ieftină local

Valorile sunt estimări de piață, culese din comunicate ale operatorilor și din presa economică; tariful care vă obligă este cel din hotărârea autorității locale aplicabilă punctului dvs. de consum. În Capitală, de pildă, prețul pentru populație este stabilit prin hotărâre a asociației de dezvoltare intercomunitară și este valabil până la 31 decembrie 2026 — deci o schimbare de tarif în plină iarnă nu e exclusă nici aici. O comparație extinsă pe orașe o găsiți în ghidul despre tarifele de termoficare pe orașe în 2026.

Capcana facturilor de tranziție: octombrie-noiembrie și martie-aprilie

TVA 11% căldură bloc - TVA 11% la căldură din noiembrie 2026: cum se schimbă factura blocului
Factura din noiembrie poate avea două cote de TVA pe același document: 21% pentru consumul din octombrie și 11% pentru cel din noiembrie.

Aici se nasc cele mai multe contestații, și nu din rea-voință. Regula fiscală e simplă de enunțat și enervantă de aplicat: cota de TVA se stabilește după data la care intervine faptul generator, adică data livrării energiei, nu data la care furnizorul tipărește factura. Consumul din octombrie 2026 se facturează cu 21% chiar dacă factura ajunge la asociație pe 8 noiembrie. Consumul din noiembrie se facturează cu 11% chiar dacă regularizarea vine în februarie.

Ce înseamnă asta pentru administrator? Că în două luni pe an — noiembrie și aprilie — veți primi facturi cu două cote pe același document. Dacă ciclul de citire al contorului de bloc nu coincide cu luna calendaristică (de exemplu, citire pe 20 ale lunii), furnizorul este obligat să defalce consumul între perioade. Verificați că a făcut-o. Am văzut facturi unde tot consumul 20 octombrie – 20 noiembrie a fost trecut la o singură cotă, în ambele direcții.

Perioada de consumCând vine facturaCota corectăCe verificați
1-31 octombrie 2026noiembrie 202621%Nu e o eroare — consumul e dinainte de 1 noiembrie
20 oct. – 20 nov. 2026 (ciclu de citire)noiembrie 2026defalcat 21% + 11%Două linii distincte, cu Gcal separate pe fiecare cotă
1 nov. 2026 – 31 mar. 2027lunar, în sezon11%Cota apare pe fiecare linie, nu doar în total
1-30 aprilie 2027mai 202721%Doar apa caldă, dar la cota de vară
Regularizare pentru consum din august 2026ianuarie 202721%Regularizarea păstrează cota de la data livrării

Atenție la facturile estimate. Dacă furnizorul emite în noiembrie o factură estimată și o regularizează în ianuarie, regularizarea se face pe perioada de consum, nu pe luna emiterii. O estimare prea mare în noiembrie, corectată în ianuarie, poate produce un credit cu cotă diferită față de debitul inițial. Păstrați toate facturile și deconturile sezonului într-un dosar separat — fără ele nu puteți reconstitui calculul în fața unui proprietar nemulțumit.

Checklist: ce verifici pe factura furnizorului înainte de lista de plată

Factura de termoficare e documentul care generează cea mai mare cheltuială a iernii. Merită zece minute de atenție. Iată ce parcurg eu, în ordine, de fiecare dată:

  • Perioada de consum — datele de început și sfârșit, comparate cu luna pe care o repartizați. O decalare de zece zile poate muta Gcal între două cote de TVA.
  • Cantitatea facturată — Gcal sau MWh, confruntată cu indecșii contorului de la punctul de delimitare. Dacă diferă, cereți fișa de citire.
  • Prețul unitar fără TVA — trebuie să corespundă tarifului aprobat pentru populație, nu celui pentru agenți economici. Blocurile cu spații comerciale la parter au uneori două tarife pe aceeași factură.
  • Cota de TVA, pe fiecare linie — 11% în sezon, 21% în extrasezon, defalcat în lunile de tranziție. Totalul TVA trebuie să se verifice prin înmulțire simplă.
  • Subvenția locală — la multe primării apare ca linie informativă. Nu o repartizați, nu o adunați la plată; e doar transparență privind cât acoperă bugetul local.
  • Pierderile de rețea — până la punctul de delimitare sunt în sarcina operatorului. Despre ce pierderi de agent termic plătește efectiv blocul am scris pe larg, pentru că aici se pierd mulți bani.
  • Taxa de cogenerare — atenție, ea nu stă pe factura de căldură, ci pe cea de energie electrică a părților comune. Valoarea de la 1 iulie 2026 este de 14,5 lei/MWh fără TVA (0,0145 lei/kWh), iar detaliile le-am pus în articolul despre cât adaugă taxa de cogenerare la factura blocului.
  • Apa caldă menajeră — defalcată de încălzire. Partea de energie urmează aceeași cotă sezonieră, deci în aprilie plătiți apă caldă cu 21%.
  • Penalitățile furnizorului — dacă există, verificați temeiul contractual înainte să le repartizați. Nu se amestecă niciodată cu penalizările pe care asociația le calculează proprietarilor restanțieri.

Abia după ce bifați tot, treceți suma în repartizare. Dacă ceva nu se potrivește, contestația la furnizor se face în termenele prevăzute în contractul de furnizare, iar pașii practici îi găsiți în ghidul nostru despre contestarea unei facturi de utilități eronate. Pentru verificarea completă a decontului lunar, inclusiv confruntarea cu repartitoarele, există procedura detaliată de verificare a decontului de energie termică.

Cum explici locatarilor diferența față de luna trecută

TVA energie termică 2026 - TVA 11% la căldură din noiembrie 2026: cum se schimbă factura blocului
Din 1 noiembrie 2026 energia termică livrată populației revine la cota redusă de TVA de 11%, valabilă până pe 31 martie 2027.

Scenariul se repetă în fiecare noiembrie. Lista de plată urcă de la 140 la 390 de lei, iar la avizier apar bilețele. Cel mai bun răspuns nu e unul defensiv, ci unul numeric. Spargeți creșterea în componente și arătați-le proprietarilor de unde vine fiecare leu:

  • Consumul — a pornit căldura. De la 2-4 Gcal pe scară în octombrie la 20-28 Gcal în ianuarie. Asta explică, de regulă, 85-90% din creștere.
  • Tariful — dacă autoritatea locală a aprobat un tarif nou, spuneți care e hotărârea și de la ce dată se aplică.
  • TVA — aici diferența este în jos: 11% în loc de 21%. Dacă n-ar fi existat cota de sezon rece, factura ar fi fost cu circa 9% mai mare.

Formularea care funcționează cel mai bine la ședință, din experiența mea: „Statul a lăsat mai puțin TVA pe căldură tocmai pentru lunile de iarnă. Dacă am fi facturat ianuarie cu cota de vară, scara ar fi plătit cu 980 de lei mai mult." E o informație verificabilă, iar oamenii o rețin.

Al doilea lucru pe care trebuie să-l clarificați este ce nu depinde de asociație. Asociația nu stabilește tariful la gigacalorie, nu stabilește cota de TVA, nu decide cuantumul subvenției locale și nu poate reduce pierderile din rețeaua operatorului. Ce poate face asociația este să repartizeze corect, să verifice factura și să nu plătească energie care n-a intrat în bloc.

Cum se repartizează, legal. Energia termică pentru încălzirea proprietăților individuale intră la cheltuieli pe consumatori tehnici, conform art. 90 din Legea nr. 196/2018. Serviciile conexe — citirea, calculul și gestiunea consumurilor individuale de căldură, serviciile cu repartitoare, verificarea metrologică a contoarelor individuale la distribuție orizontală — sunt cheltuieli pe beneficiari și se repartizează pe baza facturilor și a documentelor justificative, conform art. 87 și art. 88 din Legea nr. 196/2018. Cele două categorii nu se amestecă pe lista de plată.

Și încă un punct sensibil: restanțele. Penalizările se aplică în limita legală de maximum 0,2% pe zi de întârziere, potrivit art. 77 din Legea nr. 196/2018. Nu inventați procente „de descurajare" pentru iarnă și nu condiționați furnizarea de plată — pentru ce se poate și ce nu se poate face în sezonul rece, am tratat separat subiectul sistării căldurii pentru neplata întreținerii.

Ce afișezi la avizier ca să previi contestațiile

O contestație se naște aproape întotdeauna din lipsa unei informații, nu din rea-intenție. Dacă proprietarul găsește la avizier răspunsul înainte să formuleze întrebarea, jumătate din tensiunea lunii noiembrie dispare. Afișați, pe lângă lista de plată:

  1. Copia facturii de energie termică a lunii repartizate, cu perioada de consum, cantitatea și cota de TVA vizibile.
  2. Explicațiile listei de plată — un document separat în care detaliați fiecare poziție, inclusiv o linie care spune explicit: „energie termică — TVA 11%, sezon rece 1 noiembrie 2026 – 31 martie 2027". Un model gata de completat găsiți la explicațiile listei de plată.
  3. Comparația pe trei luni — un tabel mic cu Gcal consumate și lei plătiți în septembrie, octombrie și noiembrie. Arată că saltul vine din consum.
  4. Tariful aplicabil și numărul hotărârii autorității locale care l-a aprobat, cu data de la care este valabil.
  5. Informații despre ajutorul de încălzire — cui se adresează, ce documente cere și până când se depun cererile. Asociația eliberează adeverința pentru ajutorul de încălzire, iar condițiile de acordare le-am detaliat în materialul despre cine primește subvenția de încălzire în sezonul 2026-2027.

Sfat practic. Afișați o singură dată, în prima săptămână din noiembrie, un anunț de o pagină cu titlul „de ce crește factura de căldură în noiembrie" și cele trei componente (consum, tarif, TVA). L-am folosit la trei asociații și numărul de sesizări scrise a scăzut vizibil. Proprietarul care are dreptul să conteste o poate face oricând prin contestația privind lista de plată, iar documentele asociației pot fi consultate conform art. 28 din Legea nr. 196/2018 — nu ascundeți nimic, pentru că transparența vă apără.

Dacă ajungeți totuși la o discuție în adunarea generală — de exemplu pentru aprobarea unui buget de iarnă suplimentat — convocarea urmează art. 47 din Legea nr. 196/2018: cu cel puțin 10 zile înainte, prin afișare la avizier cu tabel nominal semnat de convocați sau prin scrisoare recomandată. Votul se exprimă prin prezență personală sau prin împuternicire scrisă și semnată, potrivit art. 48. O ședință ținută exclusiv online nu produce hotărâri opozabile, iar un sondaj electronic are strict valoare consultativă — oricât de comod ar părea.

Cum automatizezi repartizarea și recalculul

Partea obositoare a lunii noiembrie nu e TVA-ul în sine, ci recalcularea. O factură cu două cote, un decont de repartitoare care vine cu întârziere, o regularizare pe o lună încheiată, doi proprietari care contestă indexul — și brusc petreceți o seară întreagă cu un fișier Excel care nu se mai verifică.

Aici un sistem dedicat face diferența. În CondoFlow introduceți factura cu perioada de consum, cantitatea și cota de TVA pe fiecare linie, iar repartizarea pe consumatori tehnici și pe beneficiari se face automat, cu posibilitatea de a regenera lista de plată dacă apare o corecție ulterioară. Istoricul rămâne, așa că puteți arăta oricând cum s-a ajuns de la gigacaloriile din factură la lei pe apartament.

Câteva reguli de igienă contabilă pe care le recomand oricui, indiferent de aplicația folosită:

  • Introduceți factura cu perioada de consum, nu doar cu luna emiterii. Fără acest câmp nu puteți justifica cota aplicată.
  • Dacă factura are două cote, înregistrați două linii, cu Gcal și valori separate. Nu faceți o medie de TVA.
  • Păstrați deconturile de repartitoare în același dosar cu factura lunii. Un decont rătăcit costă două ore de reconstituire.
  • Nu modificați o listă de plată deja afișată fără un document de corecție — emiteți o listă rectificativă și explicați diferența.

Asociația nu deduce TVA-ul. Majoritatea asociațiilor de proprietari nu sunt înregistrate în scopuri de TVA și nu depun decontul de TVA (D300) sau declarația informativă D394 — acestea devin relevante doar în situațiile rare în care asociația desfășoară activități economice, de exemplu închirierea unor spații comune către terți. Consecința practică: TVA-ul de pe factura de căldură este cost final și se repartizează integral pe apartamente, exact ca restul sumei.

De reținut pentru sezonul 2026-2027

Să strângem totul într-o imagine clară. Din 1 noiembrie 2026 și până pe 31 martie 2027, energia termică livrată populației se facturează cu 11%. În afara acestei perioade, cu 21%. Cota se stabilește după data consumului, nu după data facturii, ceea ce face din noiembrie și aprilie cele două luni în care verificați factura cu lupa. Diferența dintre cele două cote este de 10% din valoarea fără TVA — între 22 și 35 de lei pe un apartament într-o lună de iarnă, aproape 1.000 de lei pe o scară de 40 de apartamente.

Pe lângă TVA, iarna aceasta aduce și alte presiuni pe buget: tarifele locale pot fi reactualizate, subvențiile primăriilor sunt sub tensiune, iar prețurile la energie rămân volatile. Dacă vă pregătiți bugetul pe termen mai lung, merită să vedeți și estimările despre cât cresc facturile blocului în 2027, pentru că decizia de buget se ia într-o adunare generală, iar adunările se țin cu luni înainte de factura care vă sperie.

Ultima recomandare, și cea mai simplă: păstrați un dosar fizic sau digital cu toate facturile sezonului, cu cotele de TVA evidențiate. Când un proprietar vă întreabă în martie de ce în noiembrie a plătit cât a plătit, scoateți documentul și arătați-i cifrele. E singurul argument care închide discuția fără resentimente.

Modele utile pentru acest subiect

Pune in practica ce ai citit

CondoFlow automatizeaza facturarea, platile si contoarele pentru asociatia ta — vezi toate functionalitatile si preturile. Incearca gratuit 6 luni — fara card bancar.

Primesti ghiduri noi direct pe email

Legislatie, bune practici si noutati pentru administratori. Un email pe saptamana, fara spam.

Te poti dezabona oricand, cu un click.

P
Pomirleanu Florentin Cristinel

Inginer software cu peste 12 ani de experienta in ecosistemul Laravel, consultant senior si Laravel Certified Developer. Fondatorul CondoFlow - platforma moderna de administrare a asociatiilor de proprietari din Romania. Specializat in SaaS, fintech si digitalizare.

LinkedIn
👑
Asistent CondoFlow
👋 Ai întrebări despre prețuri, formulare sau Legea 196/2018? Răspund în câteva secunde!